lankymasis šioje svetainėje

 


Knyga nepraras vertės

Virginija Lapienė

Banga, 2004 08 11, nr. 64 (8307)

Kraštiečiai prisiminė Endriejavo istorijos ištakas

Endriejavo bendruomenė ir „Versmės“ leidyklos mokslinės ekspedicijos dalyviai miestelio kultūros namuose surengė spaudos atgavimo lotyniškais rašmenimis šimtmečio minėjimą. Jame dalyvavę kraštiečiai, savo kūryba prisidėję prie Endriejavo garsinimo, primines savo karšto istorijos ištakas, žodingą žemaitišką šneką ir knygą mėgstančius žemaičius.

Iš Auksorų kaimo kilęs tautodailininkas Antanas Ruškys renginio dalyviams padovanojo ne vieną savo knygos „Endriejavo žemė“ egzempliorių ir užrašė autografą.

Akstinas šiam renginiui – mokslinės ekspedicijos atvykimas ir medžiagos Endriejavo monografijai rinkimas.

Būrelis endriejaviškių kartu su ekspedicijos dalyviai klausėsi kraštiečių, anot seniūnės L. Šunokienės, tebemylinčių savo tėviškę.

Iš Rudgalvių kilusi Liucija Padagienė papasakojo apie savo gimtąjį kaimą, lietuviškos spaudos platinimą jos draudimo metais. Tarp knygnešių, padėjusių išsaugoti lietuvišką žodį, buvęs jos tėvas Juozapas Jonušis. L. Padagienė, iš jo paveldėjusi meilę gimtajam kraštui, domisi kraštotyra, turi sukaupusi net 19 amžiaus leidinių, kuriuos eksponavo Endriejavo kultūros namų salėje.

Savo surinktą ir išsaugotą unikalią istoriniu požiūriu kolekciją čia taip pat eksponavo žadeikiškis Pranas Kairys. Jis sakė senoviškus leidinius, brošiūrėles, maldaknyges atnešęs į parodą išvėdinti.

Kapstatų kaime augusi lituanistė, Šiaulių universiteto dėstytoja Elena Adomavičienė, pernai išleidusi knygelę „Žvilgsnis į praeitį“, prisiminės mamos pasakojimą, kad pirmieji vaidinimai Endriejave vykę prieš Pirmąjį pasaulinį karą. „Sausiuose, Dromantų daržinėje, vaidinta“ – patikino E.  Adomavičienė. Akcentavusi žemaičių humoro subtilumą, renginio dalyvius pralinksmino papasakodama keletą žemaitiškų anekdotų.

Klaipėdos universiteto doc. dr. Algirdas Ruškys: „Su ranka ir širdimi užrašiau gimtojo Žemgulių kaimo žmonių šnektą“.

Klaipėdos universiteto doc. dr. Algirdas Ruškys žemaitiškai kalbėjo, kaip jis užrašinėdavęs žodingą savo gimtųjų Žemgulių žmonių kalbą. „Esu parengęs žemaičių tarmės žodynėlį. Jį išleisti – širdies pažadas tėviškei ir jos žmonėms“, – „Bangai“ pasakė svečias.

Tautodailininkas, kelių knygų autorius Antanas Ruškys, kilęs iš Auksorų kaimo, džiaugėsi, kad endriejaviškiai mintimis sugrįžo prie krašto istorijos ištakų,

Pasak istoriko, Lietuvos kultūros paveldo tyrinėtojo, „Versmės“ leidyklos redaktoriaus Virginijaus Jocio, koordinuojančio medžiagos monografijai apie Endriejavą rinkimą, stiprybės semiamės iš praeities.

Endriejaviškis pedagogas Antanas Žemgulys, išleidęs kelias knygas, įsitikinęs, jog knygos niekad nepraras savo vertės.

S. Šeštausko nuotr.

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt