lankymasis šioje svetainėje

 


Tūkstantmečio knygų kelias ėjo ir per Prienų rajoną

Laima Duoblienė 

Prienai,  krašto laikraštis, 
2009 06 17, nr. 47 (9202)

Bibliobusas Prienuose.

Rajoną aplankė Tūkstantmečio bibliobusas ir Tūkstantmečio knygų kelio per Lietuvą dalyviai. Akciją "Lietuvos Tūkstantmečio knygų kelias per Lietuvą" organizuoja leidykla "Versmė". Buvo planuojama nuo vasario mėnesio iki Mindaugo karūnavimo dienos apvažiuoti visą Lietuvą. Deja, kol kas apvažiuota tik penktadalis numatyto maršruto ir aplankyta 60 iš numatytų 300 vietų.

Rajono bibliotekos šios akcijos metu gavo knygų iš „Versmės" leidžiamos serijos „Lietuvos valsčiai" ir kitų, paženklintų Tūkstantmečio ženklu. Bibliobusas su svečiais, tarp kurių buvo „Versmės" leidyklos vadovas Petras Jonušas, mūsų kraštiečiai žurnalistas Juozas Pugačiauskas ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Dainyno skyriaus vyresnysis mokslinis darbuotojas, humanitarinių mokslų daktaras Kostas Algirdas Aleksynas, apsilankė Stakliškėse, Jiezne, Birštone, Prienuose, Ašmintoje, Pakuonyje, Išlauže, Veiveriuose, Šilavote ir Balbieriškyje.

Tūkstantmečio knygų kelio dalyviai ilgiausiai užtruko Prienų krašto muziejuje. Čia, artimoje autentiškai XIX a. mūsų krašto valstiečio troboje, svečiai tapo ir programos „Duonos kelio" dalyviais. Dauguma ne tik pirmą kartą stebėjo duonos kepimo procesą, bet ir turėjo galimybę patys jame dalyvauti - laikantis visų tradicijų savo rankomis suformuoti duonos kepalėlį, stebėti jo kepimą, paragauti ką tik iškeptos, ajerais kvepiančios duonos ir savo kepalėlį parsivežti namo.

Bendradarbiavimo sutartį pasirašė Prienų rajono savivaldybės meras A.Vaicekauskas, Prienų miesto seniūno pavaduotoja I.Stasytienė ir „Versmės" leidyklos direktorius P.Jonušas.

- Mums didelė šventė, kad jūs pasirinkote mūsų rajoną ir apsilankysite beveik visose seniūnijose, - dėkodamas už gražias dovanas bibliotekoms ir įteikdamas atminimo dovanas šios akcijos vadovui Petrui Jonušui sakė Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas.

- Aš pirmą kartą kepu duoną ir šios akimirkos nepamiršiu visą gyvenimą. Knyga taip pat yra duona, knyga - proto ir išminties duona. Labai džiaugiuosi, kad sutartis pasirašysime kepamos duonos kvapo pripildytoje patalpoje ant linine staltiese uždengto stalo, - kalbėjo „Versmės" leidyklos vadovas Petras Jonušas.

Ši akcija yra simbolinė. Dovanojamos knygos yra pažymėtos specialiu ženklu ir primena, kad Lietuva prieš tūkstantį metų pirmą kartą buvo paminėta ranka rašytoje knygoje - metraštyje, o kelias, kuriuo nuvažiuoja bibliobusas, j vieną renginį sujungia visą Lietuvą.

- Šios knygos yra simbolinė dovana tų, kurie, sužinoję bibliotekų poreikį, dovanoja knygas iš savo bibliotekų, nors tai neatstos valstybės paramos, kuri reikalinga bibliotekoms. Dovanotojų sąraše -24 nariai, - džiaugėsi P.Jonušas.

Sutiktuvių Prienų krašto muziejuje Gaspadorius ir kraštietis J.Pugačiauskas.

Knygas akcijai dovanojo mūsų kraštietis Nepriklausomybės akto signataras Egidijus Bičkauskas, leidyklos „Versmė" vadovas P.Jonušas, šios kelionės dalyvė Mykolo Riomerio universiteto docentė Margarita Išoraitė, daug įmonių, įstaigų, organizacijų ir pavienių asmenų.

Lietuvoje yra buvę apie 400 valsčių ir visiems jiems prisiminti leidyklą „Versmė" ketina išleisti po knygą. Šiuo metu jau yra išleista 30, parengta arba rengiama dar 10 knygų. Tokias knygas rašo maždaug 100 žmonių kolektyvai, jos rengiamos 5-7 metus. Tai labai sunkus darbas, nes vienoje knygoje yra paminima apie 5000 asmenų ir maždaug 2 tūkstančiai vietovardžių. Norint išleisti knygą apie savo kraštą, reikia suburti žmones kolektyviniam darbui.

Seniūnai ir „Versmės" leidyklos vadovas Petras Jonušas pasirašė ketinimų parengti savo krašto knygas sutartis, kuriomis patvirtinama, kad bus daroma viskas, kas nuo jų priklauso ir siekiama, kad iki 2018 metų vasario 16 d. - Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio - bus parengtos ir išleistos knygos apie mūsų kraštą - rašytinis krašto žmonių, istorijos ir kultūros Lietuvos tūkstantmečio ir Nepriklausomybės paminklas.

Duonos kepalėlius formuoja P.Jonušas (dešinėje) „Tūkstantmečio knygų kelio" dalyviai.

Susirinkusieji pasirašė po kreipimusi, kuriame pritariama, kad mūsų kalendoriuje kovo 9-oji būtų įteisinta, kaip Lietuvos diena, nes prieš tūkstantį metų Kvedlinburgo metraščiuose, kai pirmą kartą buvo paminėtas Lietuvos vardas, buvo rašoma, kad Šventasis Brunonas, dar vadinamas Bonifacu, arkivyskupas ir vienuolis, vienuoliktaisiais savo atsivertimo metais Rusios ir Lietuvos pasienyje pagonių užmuštas su 18 saviškių kovo 9 dieną nukeliavo į dangų.

Rajono merą ir seniūnus P.Jonušas pakvietė liepos 3 dieną dalyvauti Vilniuje įvyksiančioje Lietuvos tūkstantmečiui paminėti skirtoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Lietuvos tūkstantmetis ir lokalioji istorija".

  

Atgal Viršun

 

 
 
© „Versmės“ leidykla