lankymasis šioje svetainėje

 


Viešnagė Aukštadvaryje – laukiant pavasario

Ona Gaidamavičiūtė

Trakų žemė, Trakų rajono laikraštis, 
2010 03 27, Nr. 12 (595)

2010-ųjų kovo 9-oji „Versmės“ leidyklai buvo simboliška dėl dviejų priežasčių. Pirma, buvo minimas Lietuvos (vardo paminėjimo) 1001-ųjų metų sukaktis, antra, įvyko svarbus susitikimas dėl naujos monografijos rengimo.

Nors diena buvo apniukus ir žvarboka, o namų stogus puošė varvekliai (vis dėlto jie – pavasario pranašai!), tačiau tai nesutrukdė susitikti iniciatyviems žmonėms. Aukštadvaryje, seniūnijos patalpose, susibūrė monografijos „Aukštadvaris“ iniciatyvinė grupė – Aukštadvario regioninio parko direktorius Vaclovas Plegevičius, Aukštadvario regioninio parko kraštotyrininkė Rita Balsevičiūtė, Aukštadvario vidurinės mokyklos kraštotyros-buities muziejaus vadovas Kazys Venckus, Šv. Domininko namų renginių organizatorė Janina Stadalnykienė. Gaila, bet dėl svarbių priežasčių susitikime negalėjo dalyvauti Aukštadvario seniūnė Jadvyga Dzencevičienė.

Postūmį šiam susitikimui suteikė 2010 m. vasario 25 d. „Versmės“ leidykloje viešėję monografijos apie Aukštadvarį rengimo iniciatyvinės grupės nariai: J. Dzencevičienė, V. Plegevičius, J. Stadalnykienė, K. Venckus, leidykloje pasirašę ketinimų protokolą dėl „Lietuvos valsčių“ serijos monografijos „Aukštadvaris“ rengimo. Jame užfiksuota, kad monografija turi būti parengta per ketverius metus (iki 2014-ųjų).

Per viešnagę Aukštadvaryje iniciatyvinės monografijos „Aukštadvaris“ nariai susipažino su numatoma monografijos sudarytoja-redaktore Ona Gaidamavičiūte, aptartos bendradarbiavimo galimybės. Būsima monografijos redaktorė supažindino su preliminariu monografijos skyrių (Gamtos→Istorijos→Etninės→Kultūros→Kalbos→Tautosakos→Įžymių žmonių) ir temų planu. Tartasi dėl monografijos temų, prioritetas skirtas Aukštadvario kultūrinį (ir visuomeninį) gyvenimą formavusiam XVI a. iškilusiam Domininkonų vienuolyno kompleksui ir bažnyčiai, tiksliau, dvaro savininkams (bajorams Liackiams (XVI–XIX a.), dvarininkams Malevskiams (XIX–XX a. pr.), dvarininkams Mongirdoms (nuo XX a. pr. iki dabar).

Tartasi ir dėl būsimos kompleksinės tiriamosios ekspedicijos po Aukštadvario apylinkes. Iniciatyvinės grupės siūloma data – 2010 m. rugpjūčio 2–12 d., kuri turi būti derinama su „Versmės“ leidykla. Pabrėžta, kad būtent per būsimą ekspediciją išryškės pagrindiniai skyrių autoriai ir straipsnių temos.

Kraštotyros muziejaus direktorius K. Venckus supažindino su muziejaus istorija. Pasirodo, šių metų gegužės 26 dieną muziejus švęs 10-ies metų įkūrimo jubiliejų. Taip pat muziejaus vadovas supažindino su jo eksponatais (o jų – itin daug (apie 2000) – nuo buities artefaktų iki svarbių istorinių (pvz., bajorų Liackių giminės istorijos) rankraščių; nemažos senų (prieškarinių ar net naujosios, medinės Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčios pastatymo pradžią – 1907-uosius – menančių) fotografijų, prieškario spaudos pavyzdžių kolekcijos. Taip pat sukaupti net penki segtuvai iškarpų iš periodinės spaudos „Aukštadvaris ir aukštadvariečiai spaudoje“. Muziejaus vadovas supažindino ir su mokytojo Motiejaus Venzlausko (1905–1980) fotografijų surinkta buities eksponatų kolekcija, taip pat su poeto Valentino Vytauto Navicko (1923–2004) išleistų poezijos knygelių (o jų – net 14) kolekcija, kitais vertingais eksponatais.

Apsilankyta Aukštadvario regioninio parko direkcijoje, parko direktorius V. Plegevičius supažindino su reklaminiais informaciniais leidiniais apie Aukštadvario regioninį parką.

Džiugu, kad Aukštadvario regioninis parkas, kaip ir kasmet, šįmet rengė minėjo Žemės dieną ir pristatė nemažai jai skirtų renginių, kurių pabaiga – balandžio 15-ąją, kai bus apibendrinami Žemės dienų renginiai, pristatytas gamtosaugininko Viktoro Bergo parkas.

Viešėta ir Aukštadvario bibliotekoje, susipažinta su bibliotekos vedėja Ramune Jarmalavičiūte, taip pat su leidinių apie Aukštadvarį kolekcija, su 2002 m. Kazimiero Račkausko (ir kolektyvo) sudaryta monografija „Aukštadvaris“. Bibliotekos vedėja sutiko būsimai monografijai parašyti straipsnį apie Aukštadvario bibliotekos istoriją.

Džiugu, kad ir „Vorutos“ laikraštyje nemažai dėmesio skiriama Aukštadvariui, jo istorijai (nuo pat 1-ojo 2010-ųjų numerio spausdinamas Jovitos Niūniavaitės-Lesienės ir Antano Lesio straipsnis „Ten, kur Tamašiava ir ežeras Mošia“).

Tikimės, kad visgi žiema pagaliau bus nugalėta ir pavasaris išjudins visą sąstingį, paskatins daugiau laiko praleisti gamtoje, dažniau aplankyti savo krašto (Trakų, Aukštadvario) apylinkes, suteiks įkvėpimo kūrybiškai dirbti bei kaskart atrasti naujų tyrimo (ir gamtos, ir istorijos, ir etninės kultūros, kt.) objektų.

Tad viešnagė Aukštadvaryje – tik didelio ir turiningo darbo, rengiant monografiją apie Aukštadvarį, pradžia.

2010 03 29

Atgal Viršun

 

 
 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt