lankymasis šioje svetainėje

 

 

 

Rekomendacija

Leidiniui LIETUVOS LOKALINIAI TYRIMAI. 2000–20004 m. Etnologija: 
            Aukštaitija, Sūduva. Žemaitija. Sud. I. Merkienė

 

Pastaraisiais metais humanitariniuose moksluose itin ryški takoskyra tarp dviejų tyrimų metodikos kelių. Vieni mokslininkai pasuka į tarpdisciplininius tyrimus, kurių dėka pavyksta integruoti įvairiarūšę informaciją apie socialų žmogų, gautą iš skirtingų jo kultūrinės ir visuomeninės raiškos laukų. Tai atneša naujas universalaus pobūdžio įžvalgas. Kitas kelias  – rašytinių, žodinių ir materialių šaltinių tyrimai. Siauras konkretus objektas analizuojamas „iš pašaknių“, atmetant seniai galiojančius bendro pobūdžio įsitikinimus, apibendrinimus ir mitus. Neabejotini faktai apsivalo nuo hipotetinių apnašų, o tinkamos aspektacijos dėka atsiskleidžia visai nauji tiriamojo reiškinio bruožai.

Lokaliniai tyrimai metodikos požiūriu turi esminių bendrų bruožų su šaltinių tyrimais, nes dirbama su reiškiniais, tiksliai apibrėžtais laiko, vietos ir objekto prasme. Lokaliniai tyrimai reikalingi šiuolaikiškai perrašant platesnio regiono kultūros ir socialinę istoriją. Reikalingi ir dėl to, kad būtų užfiksuoti reiškiniai, šiandien sparčiai grimztantys į užmarštį. Be regioninių ir lokalinių tyrimų duomenų neįmanoma vykdyti tarpdalykinių studijų, neįmanoma regėti Lietuvos pasauliniame kontekste. Kaip tik lokaliniais ypatumais Lietuva skiriasi nuo kitų Vidurio Europos rytų valstybių.

Nekyla abejonių, jog lokaliniai tyrimai būtini kaip pamatinė humanistikos mokslų pakopa, ir ypač aktualūs Lietuvai, turinčiai labai spalvingą tebeišlikusį vietinės kultūros reiškinių klodą. Jis tik fragmentiškai ištyrinėtas. Šie tyrimai tai pagrindas pedagogų praktiniam darbui, tobulinant visuomenę, puoselėjant vertybes ir pan.

Pristatomas leidinys sudarytas iš straipsnių, skirtų lokalinės kultūros „šaltiniams“ – anksčiau visai netyrinėtiems Žemaitijos, Aukštaitijos ir Sūduvos visuomeninės raiškos objektams. Straipsnių autorių profesinė kvalifikacija nekelia abejonių.

Rekomenduoju remti „Lietuvos lokalinių tyrimų“ išleidimą.

 

2005 11 20 

e. prof. p., dr., doc. Aleksandra Aleksandravičiūtė

     Vilniaus dailės akademija       

 

 

  

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt