lankymasis šioje svetainėje

 


Apie Babtų 2012 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

Pakartotinė „Versmės“  lokalinių tyrimų ekspedicija Babtuose vyko 2012 m. liepos 9–15 d.

Pirmoji ekspedicija buvo surengta 2011 m. liepos 25–31 d. Į ją nepavyko pakviesti vietinės tarmės ypatybes tiriančių specialistų, nepakankamai tyrinėta etninė kultūra. Šiemet „Versmės“ leidykla sudarė galimybę užpildyti šias spragas.

Ekspedicijos vadovas – monografijos „Babtai“ vyriausiasis redaktorius ir sudarytojas Domijonas Šniukas.

DALYVIAI. Ekspedicijoje dalyvavo 5 asmenys: Lietuvių kalbos instituto darbuotojos – prof. dr. Danguolė Mikulėnienė ir doktorantė Laura Geržotaitė, Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros lektorė dr. Gintarė Judžentytė ir „Babtų“ monografijos vyriausiasis redaktorius ir sudarytojas Domijonas Šniukas. Penktasis ekspedicijos dalyvis – Vilniaus edukologijos universiteto prof. dr. Jonas Mardosa dėl didelio užimtumo su grupe studentų savaitę Babtuose darbuosis tik nuo rugpjūčio 1 d. (autorinė sutartis su juo pasirašyta, dienpinigiai ir kelionpinigiai išmokėti avansu, asmeninė ekspedicijos ataskaita bus pridėta prie šios ataskaitos rugpjūčio mėn.).

Visi ekspedicijos dalyviai sudarė autorines sutartis su leidykla, parengė atlikto darbo ataskaitas ir užpildė asmeninės veiklos anketas. Šie dokumentai pridedami.

APGYVENDINIMAS. Babtų seniūno Jono Praškevičiaus rūpesčiu ekspedicijos dalyviai buvo apgyvendinti miestelyje, verslininko Jono Jegersko poilsio namuose-viešbutyje ant Nevėžio slėnio kranto. Jie turėjo galimybę gamintis valgį, skalbtis ir lygintis drabužius, žiūrėti televizorių, naudotis dušu ir kitais patogumais. Verslininkas tai traktavo kaip paramą būsimai „Babtų“ monografijai.

TRANSPORTAS. Ekspedicijos dalyvius pagal jų pageidavimą savo automobiliais vežiojo ekspedicijos vadovas D. Šniukas ir prof. D. Mikulėnienė.

MAITINIMAS. Ekspedicijos dalyviai jokių pageidavimų dėl maitinimo nepareiškė. Jų dispozicijoje buvo miestelio kavinė ir maisto parduotuvės, šaldytuvas, dujinė viryklė ir elektrinis virdulys.

DARBO PRADŽIA. Ekspedicijos dalyviai susirinko liepos 9-osios rytą. Seniūnijoje įvyko susitikimas su seniūnu Jonu Praškevičiumi ir Babtų kraštotyros muziejaus vadove Janina Dunauskiene. Buvo išklausyti abiejų pusių pageidavimai ir pažadai, dalyviai aprūpinti žemėlapiais, prisegamomis dalyvio kortelėmis, pagyvenusių žmonių pateikėjų sąrašais ir adresais. Ekspedicijos vadovas informavo, kaip laikytis darbo saugos reikalavimų (kur kreiptis sutrikus sveikata, nelaimės ir kt. atvejais). Šią dieną dalyviai iš esmės skyrė pažinčiai su kraštotyros muziejaus fondais. Radę numatomam straipsniui tinkamos medžiagos, ją galėjo nusikopijuoti, nusiskenuoti seniūnijoje, kur, kaip ir pernai, laukė paslaugi raštinės vedėja Rasa Jakaitė.

DARBO TVARKA. Ekspedicijos dalyviai savo maršrutus planuodavo iš vakaro, jei reikėdavo, pateikdavo paraiškas dėl transporto. Ryte paprastai susirinkdavo seniūnijoje arba kraštotyros muziejuje (jie viename pastate), pasitikslindavo maršrutus, išklausydavo seniūno J. Praškevičiaus ir muziejaus vadovės J. Dunauskienės patarimų, pasiūlymų. Neretai pateikėjai būdavo įspėjami iš anksto, nes žmonės gerokai įbauginti sukčių. Apsilankius Stabaunyčiaus kaime pas buvusią politinę kalinę Ksaverą Drusienę, buvo sukelti ant kojų visi kaimynai ir jos giminaičiai. Panašiai atsitiko ir Kampų kaime.

DARBO REZULTATAI. Kaupti monografijai medžiagą nebuvo lengva, ypač kalbininkėms. Buvęs Babtų valsčius – Babtų seniūnija yra Kauno pašonėje, jis daro didelę įtaką. Sovietmečiu čia buvo įsteigti Sodininkystės ir daržininkystės institutas, Veterinarijos akademijos mokomasis ūkis, stambus Pagynės paukštininkystės ūkis. Į juos plūstelėjo žmonės iš kitų Lietuvos vietovių. Daug vietinių išblaškė tremtys, lageriai. Šiandien surasti XX a. trečiajame–ketvirtajame dešimtmečiuose gimusį žmogų jau nelengva. Praeityje čia gana plačiai buvo vartojama lenkų kalba, Nevėžis brėžia ribą tarp Lietuvos tarmių ir potarmių. Vis dėlto tyrėjams vertingų pateikėjų buvo rasta apsilankius Daubaruose, Kaniūkuose, Muniškėse, Panevėžiuke, Piepaliuose, Stabaunyčiuje, Vilkėnuose, Vosiškėse. (Išsamiau – kraštotyrininkų ataskaitose.) Monografijos kalbos skyriui po ekspedicijos bus parengti 4 straipsniai, panaudojant ir ilgamečio „Versmės“ talkininko dr. K. Morkūno čia kadaise surinktą medžiagą.

D. Šniukas daugiausia darbavosi Babtų kraštotyros muziejuje – rinko medžiagą apie sovietmečio krašto tremtinius ir politinius kalinius, žydų bendruomenę, kopijavo nuotraukas, identifikavo senkapius Piepalių ir Žemaitkiemio kaimuose.

Su Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto vadovybe buvo aiškintasi, kodėl vėluoja mokslininkų biografinio žinyno tvarkymas.

LAISVALAIKIO MINUTĖS. Liepos 13–15 d. vyko tradicinė Babtų vasaros šventė. Į ją šiemet atvyko Latvijos Tukumo rajono Pūrės apylinkės atstovai. Ekspedicijos dalyviai turėjo galimybę stebėti renginius.

VIEŠIEJI RYŠIAI. Ekspedicijai buvo skirtas naujas lankstinukas „Babtai“, kuris platintas seniūnijoje, Babtų bažnyčioje, lankantis pas pateikėjus. Dėl nedidelio dalyvių skaičiaus didesnių viešųjų ryšių akcijų buvo atsisakyta – nebuvo straipsnio vietos spaudoje, nesikreipta į Babtų kleboną dėl paviešinimo.

IŠVADOS IR KAI KURIOS PASTABOS. Kad ir negausi, ekspedicija labai pasiteisino, nes surinkta (ar bus surinkta) medžiaga itin svarbiems skyriams – kalbos, etninės kultūros, istorijos. Organizuoti pakartotinę ekspediciją nebuvo lengva, nes priprašyti autorių, ypač rašančių minėtomis temomis, yra gana sunku. „Kalta“ ir „Versmės“ leidykla, smarkiai padidinusi rengiamų monografijų, taigi ir ekspedicijų, skaičių.

Norėtųsi padėkoti prof. dr. D. Mikulėnienei, kuri ne tik subūrė darbščią komandą, bet ir pažadėjo atsiųsti 4 straipsnius iki šių metų Kalėdų.

Nežinau, ar tai įmanoma, bet būtų labai naudinga ekspediciją aprūpinti bent skeneriu. Mat vietose kompiuterių esama, bet kyla problemų norint nuskenuoti nuotraukas. Tenka arba paršyti, kad nuotraukas paskolintų, arba perfotografuoti. Pastaruoju atveju nukenčia jų kokybė.

Ekspedicijos metu jokių nemalonių įvykių ar atvejų nepasitaikė. Tiek tarpusavyje, tiek su Babtų seniūnijos atstovais buvo bendrauta atvirai ir draugiškai.

Leidyklos buhalterija laiku ir visiškai parengė visas ekspedicijai reikiamas priemones bei finansinius resursus.

Ekspedicijos vadovas Domijonas Šniukas

2012 07 27

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt