Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 

 
„Versmės“ leidyklos vaizdo kanalo įrašo garso takelio tekstas

8 filmas
Cinkas preiš COVID-19 [8]

Sveiki atvykę į šį video. Tik vakar šį tą sužinojau – prezidentas Trumpas, kaip dabar skelbiama, geria štai ką [parodo buteliuką] – cinką – cinko papildus. Ir pagalvojau – tai yra įdomu, šiek tiek pasidomėkime tuo. Jeigu žiūrite šį mano kanalą, tikriausiai jau žinote, kad aš esu įsitikinęs, kad šitas [rodo vitamino D3 buteliuką] bus reikalingas kaip imuniteto apsauga ir imunomoduliatorius, kitaip tariant, žmonių su vitamino D trūkumu imunitetas gali nusilpti. Tačiau, kaip yra su cinku? Tai – įdomus klausimas. Kas svarbu, kalbant apie vitaminą D ir cinką – šituos buteliukus tiesiog gavau iš vieno platintojo, juos galima nusipirkti ir parduotuvėje – tai paprasčiausi, labai pigūs papildai. O kai sakau „labai pigūs“ – vaistų gamintojai, manau jie galėtų pagaminti po tūkstantį dozių šitų dviejų už maždaug vieną dolerį. Jie praktiškai nemokami. Taigi, turint omenyje, kad šie vaistai yra lengvai prieinami – tai yra papildai, ne vaistai – turint omenyje, kad jie nemokami – niekas iš jų negali gerai uždirbti, nes bet koks patikimas gamintojas juos gali gaminti – tiesiogine žodžio prasme – tonomis. Taigi nėra daug suinteresuotų juos platinti, kalbant apie finansinę naudą. Daug pinigų galima uždirbti iš brangių vakcinų ar brangių vaistų, iš šių gudrių gydymų. Bet kaip su paprastais dalykais?

Na, bet užteks man plepėti, eikime tiesiai prie įrodymų. Aš maniau gerai, prezidentas Trumpas jį geria, tam tikriausiai yra kažkokių įrodymų. Pažiūrėkime, kokie jie yra, ir jų tikrai yra. Aišku, aš jau seniai žinojau apie cinką – cinkas yra daugelyje nereceptinių vaistų nuo peršalimo, ir yra įrodymų, kad žmonės, kuriems trūksta cinko, turi didesnę riziką susirgti peršalimu. Bet likime prie dabartinės pandemijos.

Taigi – pirmasis tyrimas – šiandien pažiūrėsime į du tyrimus. Pirmas tyrimas – beje, šio video esmė – jis, cinkas, atrodo tikrai apsaugo – tai esmė. Bet pirmas tyrimas, kurio pavadinimas „Žemas cinko lygmuo klinikinių priėmimų metu siejamas su blogais COVID-19 rezultatais“ [https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.10.07.20208645v1]. Tai yra tyrimas iš Barselonos, ir tai galėtume pavadinti pirmąją banga Ispanijoje. Čia yra tiesioginės citatos iš straipsnio: „Cinkas subalansuoja imuninius atsakus ir taip pat turi įrodytą tiesioginį antivirusinį poveikį prieš kai kuriuos virusus.“ Gerai, dabar atkreipkime dėmesį į kelis žodžius – „įrodytą“, ”tiesioginį“, „antivirusinį“, „poveikį“, „prieš kai kuriuos“, „virusus“. Tai reiškia, kad jis yra žinomas antivirusinis mineralas – tai jau yra žinoma, tai nėra kas nors naujo ar spekuliatyvaus. Ir turint tą omenyje, tikrai keista, kodėl nebuvo jokių atsitiktinių imčių klinikinių tyrimų, suorganizuotų tam ištirti. Tai tikrai kelia nuostabą. Bet žiūrėkime toliau. „Cinko nepakankamumas yra dažna problema senyvų ar lėtinėmis ligomis sergančių asmenų tarpe.“ Taigi tai nėra unikalu ir, kaip pamatysime, Ispanijoje cinko lygmuo tikrai atrodo mažokas. Cituoju – „Padidinta ląstelinio cinko koncentracija efektyviai stabdo viruso dauginimąsi.“ Čia jau kalbama apie SARS-CoV-2 koronavirusą – COVID-19 virusą. Čia jie sako, kad padidinta ląstelinio – tai yra ląstelės viduje esančio – cinko koncentracija stabdo viruso replikaciją, kas, žinoma, yra būtent tai, ko mes norime – nenorime, kad virusas daugintųsi. „Todėl sumažėja virusų skaičius,“ – rašoma straipsnyje.Šitie dalykai jau yra žinomi, tai pradeda atrodyt įdomiai. Na, jų tyrimas buvo retrospektyvinis, kas, žinoma, nėra taip gerai, kaip perspektyvinis, bet tai yra, ką turime. Pacientai, priimti Barselonoje, pirmoje  bangoje – nuo kovo 15-os iki balandžio 30-os, taigi nagrinėjamas maždaug šešių savaičių priėmimo laikotarpis. Jie nustatė klinikinį COVID-19 susirgimų sunkumą ir palygino su ankstesne sveikatos istorija tam, kad žinotų, su kuo turi reikalų. Cituoju – „Cinko lygiai plazmoje matuoti nevalgius, įprastai priimant.“ Taigi kiekvienam atėjusiam pacientui įprastai buvo pamatuojamas cinko lygis plazmoje nevalgius, todėl ši informacija buvo prieinama, ji buvo užfiksuota. Ji buvo užfiksuota 611-ai pacientų, kurių vidutinis amžius buvo 63 metai, iš jų 55 proc. buvo vyrai, taigi 45 proc. moterų, iš kurių tyrimo metu mirė 87 pacientai, tai yra 14 proc.

Bet – čia kyla problema. Kai ligoninė vėl užsipildė, jie neturėjo laiko išanalizuoti visus šiuos duomenis, taigi jie išanalizavo tik 249-ų iš 611-os pacientų duomenis, bet jie mano, kad tai yra pakankama imtis. Na, galima suprasti, kad gydytojai yra užsiėmę ir turi grįžti prie sergančiųjų gydymo, bet yra nesuprantama, kokio velnio kuris nors doktorantūros studentas iš Ispanijos to nepasiėmė savo tyrimui, na tikėkimės, kad jie vėliau visa tai paskelbs ir padarys prieinama, nes būtų daug geriau turėti 611-os duomenis, negu 249-ių. Koks nors neklinikinis mokslininkas galėtų lengvai išanalizuoti šią informaciją, tikriausiai tik per kelias savaites – tikėkimės, kad taip ir bus ir gausime atnaujintą straipsnį. Bet iš tų 249-ių, 21 – tai yra 8 proc. – mirė. Cinko lygiai priėmimo metu buvo tokie – šioje grupėje mirė 21 žmogus su 43-ių mikrogramų decilitre [μg/dl] vidutiniu cinko lygiu plazmoje. Taigi žmonės, turėję 43 mikrogramų decilitre vidutinį cinko lygį plazmoje – 21 iš šių žmonių mirė. Na, tarp išgyvenusiųjų – išgyvenusių žmonių – jų vidutinis cinko lygis plazmoje buvo 63,1 mikrogramo decilitre. Taigi, šitas [43 μg/dl] buvo vidutinis cinko lygis tarp mirusių žmonių, šitas [63,1 μg/dl] buvo vidutinis cinko lygis tarp išgyvenusių žmonių. Taigi čia, matome, kad turime gana stiprią koreliaciją – tai yra koreliacija. Ar galime sakyti, kad mirties priežastimi buvo žemi cinko lygiai, dėl kurių žmonės dažniau mirė? Ar galime sakyti, kad geresni cinko lygiai padėjo žmonėms išgyventi? Tikrai negalime to sakyti – tai yra koreliacija, bet tai yra labai įdomu. Tai yra koreliacija, kurią tikrai reikėtų ištirti, nes cinkas gali būti išdalintas pasaulio populiacijai praktiškai nemokamai, taip pat, kaip ir vitaminas D – pasaulio populiacijai, kuriai dabar reikia imuninės apsaugos.

Aukštesni cinko lygiai siejami su mažesniais maksimaliais interleukino-6 lygiais aktyvaus užsikrėtimo metu,“ – rašoma straipsnyje. Taigi žmonės, turėję aukštesnius cinko lygius, turėjo žemesnius interleukino-6 lygius. Kas tai yra? Interleukinas-6 yra vienas iš mums girdėtų citokinų – vienas iš dalykų, prisidedantis prie „citokinų audros“. Ir, iš esmės, – kuo daugiau interleukino-6, tuo daugiau uždegimo. Taigi, ką tai sako, yra aukštesni cinko lygiai – mažesni uždegimo lygiai, kas, žinoma, yra būtent tai, ko norime. Taigi, geri cinko lygiai siejami su mažesniais uždegimo lygiais. O uždegimas, žinoma, sukelia ūmų kvėpavimo takų sindromą ir daugelį kitų problemų. „Cinko lygiai, aukštesni nei 50 mikrogramų decilitre“ – šis simbolis, čia, yra „miu“, taigi 50 mikrogramų – šitaip, su ilga uodega – tai graikų abėcėlės raidė „miu“, ir ji reiškia mikro, taigi kalbame apie mikrogramus. Decilitras, žinoma, yra 100 ml kraujo. Cituoju – „Cinko lygiai, mažesni negu 50 mikrogramų decilitre priėmimo metu, 2,3 karto padidino mirties ligoninėje riziką.“ Na – oho – turint omenyje, kad turime tokius rezultatus ir esame pandemijos viduryje, kodėl žmonės visame pasaulyje šito nežino, tuo nesinaudoja ir neatlieka klinikinių tyrimų? Todėl, kad šis vaistas – ne vaistas, papildas – yra praktiškai nemokamas. Taigi, ką čia jie sako – „Cinko lygiai, mažesni negu 50 mikrogramų decilitre priėmimo metu, 2,3 karto padidino mirties ligoninėje riziką palyginus su žmonėmis, turinčiais 50 mikrogramų decilitre ar daugiau.“ Taigi, žmonės su mažesniais cinko kiekiais – žemiau 50 – 2,3 karto didesnė mirties rizika, negu žmonės, turintys 50 mikrogramų decilitre ar daugiau.

Na, labai dažnai skirtumas nėra taip lengvai matomas, kaip dabar. Labai dažnai ką žmonės daro yra... Čia jie padalino per pusę – mažiau 50 ir daugiau 50 – mažiau 50 – didesnė mirties rizika, daugiau 50 – mažesnė mirties rizika – cinko. Labai dažnai, ką žmonės daro, tai padalina visą cinko lygių diapazoną į keturias dalis, ar bet ką kita, ką jie tiria, ir sako – mažiausias ketvirtis dažniau miršta, negu didžiausias. Bet čia yra paprasčiausiai padalinta per pusę, kas, tikriausiai, rodo stipresnį poveikį. Įdomu – „Žemesni cinko lygiai priėmimo metu siejami su stipresniu uždegimu infekcijos metu ir prastesne baigtimi.“ – Tai tiesioginė citata parašyta pasviru šriftu – tiesioginė citata iš straipsnio. „Žemi cinko lygiai plazmoje priėmimo metu yra siejami su mirtingumu nuo COVID-19 mūsų tyrime.“ Taigi, dažniau mirštama su žemesniu cinko lygiu. „Norint nustatyti terapeutinį šios asociacijos poveikį, reikalingi papildomi tyrimai.“ Taigi, ką jie padarė – jie parodė šį asociatyvų ryšį – tai koreliacijos tyrimas. Ar tai reiškia, kad cinko papildai bus profilaktiniai? Užkirs kelią rimtesnei su uždegimu susijusiai COVID-19 ligai? Ar tai sumažins virusų kiekį, ar tai bus gera profilaktika? To nežinome, šie tyrimai nebuvo atlikti. Jeigu žmonėms, priimamiems su COVID-19, duotume cinko tuo metu, ar tai veiks kaip gydymas? Sumažins komplikacijas, ir sumažins mirtis? Nežinome. Niekas nepasivargino to ištirti. Bet, jeigu turėčiau spėti – tai atrodo daug žadančiai, ar ne?

Gerai, tuomet dar vienas straipsnis. Jis yra iš Čenajaus, iš Indijos miesto, kuris anksčiau buvo vadinamas Madrasu. „COVID-19: Blogos baigtys pacientams su cinko trūkumu“ [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32920234/], paskelbtas „Tarptautiniame infekcinių ligų žurnale“ („International Journal of Infectious Diseases“). Tarp kita ko – šis straipsnis yra priimtas recenzuotas – pirmasis mūsų nagrinėtas dar nėra recenzuotas, bet aš jį perskaičiau ir jis man atrodo visai neblogai, mane iš tikrųjų įtikino. Kitaip nešvaistyčiau laiko su šiuo vaizdo įrašu. Na, jis dar net nėra išleistas, jis bus lapkričio leidinyje, bet kaip elektroninis straipsnis jau yra paskelbtas prieš keletą savaičių. „Perspektyvinis tyrimas badavimo cinko lygių tarp COVID-19 pacientų hospitalizacijos metu“, taigi, labai panašu. Na, jie išsiaiškino, kad sveiki kontroliniai žmonės turėjo vidutinį 105,8 mikrogramo cinko decilitre kraujo. Tai yra daug daugiau, negu ispanų lygiai. Taigi, ar ispanų lygiai jau buvo sumažinti? Įdomu. Taigi, norėjau tai patikrinti. Kai noriu patikrinti kokį medicininį faktą, atsiverčiu savo patikimą leidinį „Davidsono medicinos principai ir praktika“ („Davidson‘s Principles and Practice of Medicine“) ir tikiuosi, kad tai pamatysime.

Taigi čia matome, kad normalūs cinko lygiai yra nuo 72 iki 144 mikrogramų decilitre. Na, tai yra šiek tiek keista, nes tai yra senamadiškas matavimo būdas, kurį naudoja abu tyrimai – tai [11-22 μmol/L] yra modernus būdas – SI vienetai, bet turint omenyje, kad abu tyrimai naudojo šiuos, matome, kad ispanų lygiai jau ir taip buvo žemoki, nes čia yra lyginamieji normalūs lygiai, pasak Davidsono. Taigi, tai tik patvirtina ispanų tyrimo rezultatus, nes jų cinko lygiai jau buvo palyginus žemi.

Tai yra duomenys, kuriuos gavome iš Indijos – jie išaiškino, kad kontroliniai nedalyvaujantieji žmonės cinko turėjo 105,8 mikrogramo decilitre. Na, dabar nenoriu per daug įsitraukti į skaičius, nes mums tik svarbu, ar jie aukšti ar žemi. Tyrimas Indijoje – mokslininkai sako, kad „Cinkas yra mikroelementas su potencialiomis imunoreguliacinėmis ir antivirusinėmis savybėmis.“ Taigi, šie gydytojai indai visiškai sutinka su gydytojais ispanais, bet pažymi, kad jis reguliuoja imuninę sistemą. Na, imunoreguliatoriai, imunomoduliatoriai – žinome, kad tai daro vitaminas D, ir dabar sužinome, kad cinkas tą irgi daro. Taigi, jis sustabdo perteklinį uždegimą ir, tikėtina, palengvina reikiamą uždegimą, kuris yra būtinas kaip imuninio proceso dalis. Taigi, cinkas – svarbus, kaip to tipo imunoreguliatorius. „Yra naudojamas koronaviruso ligos 2019 (COVID-19) gydyme“, – pasak indų tyrimų – Indijoje. Nežinau, kad jis būtų naudojamas kitose šalyse, bet Indijoje, atrodo, jį naudoja gydymui, pagal tai, ką jie čia sako. Na, dar neturime tam pakankamai įrodymų, nes išsamūs tyrimai nebuvo atlikti, bet tiesiog perduodu tai, ką gydytojai Indijoje sako. „Pacientai su rimtu COVID-19 sergamumu turėjo reikšmingai žemesnius cinko lygius palyginus su sveikais kontroliniais žmonėmis.“ Taigi, vėl, jie sako, kad kuo rimtesnė liga – tuo žemesnis cinko lygis. Cituoju – „COVID pacientams su cinko trūkumu išsivystė daugiau komplikacijų.“ Čia skirtumas yra tas, kad pacientams, kuriems trūko cinko, 70,4 proc. iš jų išsivystė komplikacijos, ir pacientams, kuriems netrūko cinko, 30 proc. iš jų išsivystė komplikacijos. Taigi – didelis skirtumas. Pacientams su cinko trūkumu – 70 proc. išsivystė komplikacijos, pacientams be cinko trūkumo tik 30 proc. išsivystė komplikacijos. Ir p-reikšmė – tikimybės lygmuo yra = 0,009, o tai reiškia, kad tai yra labai reikšmingas rezultatas. Tikimybė, kad tai yra atsitiktinumas, yra neįtikėtinai maža.

Ūmiu kvėpavimo takų sutrikimo sindromu dažniau serga žmonės su žemu cinko lygiu, žmonėms su žemu cinko lygiu reikia daugiau steroidų, ir tai yra logiška – jeigu neturite cinko, kuris veiktų kaip imunomoduliatorius, steroidai sumažintų jūsų uždegimo lygį. Ir padidintas mirtingumas pacientams su žemesniu cinko lygiu – didesnė tikimybė mirti. COVID-19 pacientai su cinko trūkumu ilgiau liko ligoninėje: pacientai su cinko trūkumu ligoninėje išbuvo 7,9 dienos, pacientai be cinko trūkumo išbuvo 5,7 dienos. Vėlgi, reikšmingas rezultatas. Ir mokslininkai Indijoje pažymi, kad in vitro bandymuose, t.y. bandymuose, atliktuose mėgintuvėlyje, sumažinti cinko lygiai padaugina SARS-CoV-2 virusinio receptoriaus sąveikas. Taigi sumažinti cinko lygiai padaugina sąveikų tarp viruso ir receptoriaus. Na, apie tai jau žinome, jeigu čia [rodo kumštį] yra viruso spyglys, o čia [plaštaka] receptorius, tada virusas įsisega ten, kad galėtų suleisti virusinę RNR į ląstelę, kurią užkrėtė. Taigi, jeigu yra sumažintas cinko lygis – tai atsitinka dažniau, didesni cinko lygiai – tai atsitinka ne taip lengvai. Tai ir vėl – geri cinko lygiai – ir šitai, taip atrodytų, – užkerta kelią viruso plitimui nuo vienos ląstelės į kitą. Cituoju – „Padidinti cinko lygiai slopina ACE2 išraišką.“ ACE2  yra receptoriai, su kuriais susijungia virusas, taigi ir vėl, tai gali sumažinti viruso galimybę daugintis.

Taigi – įdomu. Du visai neblogi koreliacijos tyrimai. Bet tiesiog norėjau trumpai peržvelgti, prieš pabaigiant šį vaizdo įrašą, tai, ką jau žinome. Atsidariau „Nacionalinių sveikatos institutų“ („National Institutes of Health“) tinklalapį – pasidomėkite patys [https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/]. Ką daro cinkas – tai yra „maždaug šimto fermentų katalitinė veikla“, kitaip tariant, tai yra svarbu ląstelės biochemijai. Rašoma – cituoju – „Dalyvauja imuninėje veikloje“, baltymų gamyboje, sužalojimų gydyme, DNR gamyboje ląstelių dauginimuisi ir, žinoma, pačiame ląstelių dauginimesi. Jis reikalingas „Normaliam augimui ir vystymuisi, nėštumui, vaikystei, paauglystei.“ Ir, įdomu, kad jis taip pat reikalingas normaliam skonio ir kvapo pojūčiui – maniau, kad tai yra įdomu. Na, o būtent cinkas ir imunitetas – „Cinko trūkumas stabdo imuninę veiklą.“ Paprasčiausiai pateikta kaip faktas – tai tiesioginė citata. „Netgi nedidelis ar vidutinis cinko trūkumas gali stabdyti makrofagų ar neutrofilų veiklą.“ Makrofagai yra kai kurios baltosios ląstelės ir neutrofilai yra kitos baltosios ląstelės, reikalingos imuniniam atsakui. Ir dar, cinkas yra ypatingai būtinas ląstelių – natūralių žudikių – veiklai, kurios yra stipriai antivirusinės ląstelės. Komplementai taip pat yra imuninės sistemos dalis. „Kūnui reikia cinko, kad galėtų vystyti ir aktyvuoti T-limfocitus“. Na, jau daug kalbėjome apie T-limfocitus – jie yra visiškai būtini SARS-CoV-2 atsakui, ir kūnui reikia cinko, kad galėtų vystyti ir aktyvuoti T-limfocitus – visa tai jau žinoma. „Buvo įrodyta, kad žemi cinko lygiai sumažina limfocitų plitimą.“ Taigi – limfocitai, vėlgi, tos antivirusinės ląstelės. Plitimas – tai reiškia, kaip jie dalinasi ir dauginasi esant infekcijai. Ir, dar sako, kad ši problema gali būti ištaisyta naudojant cinko papildus. Taigi čia matome, kad Nacionalinis sveikatos institutas sako, kad šios problemos gali būti ištaisytos naudojant cinko papildus, jeigu cinko lygiai yra žemi ir kiti tyrimai parodė, kad žemi cinko lygiai yra dažni. Matote, ką sakau? Tai iš tikrųjų yra gana svarbus dalykas, ir tai tikrai yra nuostabu. „Žemas cinko statusas siejamas su padidintu imlumu... plaučių uždegimui ir kitiems užsikrėtimams tarp vaikų besivystančiose šalyse ir senyvo amžiaus žmonių tarpe.“ Taigi, yra akivaizdžių požymių šiose grupėse.

Taigi, kur randama cinko? Na, nedaugelis mūsų valgo austres, aš, pavyzdžiui, nesu nei vienos suvalgęs, kitos jūrų gėrybės, tikriausiai, irgi daugumai yra sunkiai prieinamos, bet cinko yra jautienoje, kiaulienoje, pupose, grūduose, moliūgų sėklose, jogurte, anakardžiuose, avinžirniuose, avižose ir migdoluose. Jis yra visuose šiuose dalykuose. Ir šis papildas yra praktiškai nemokamai pagaminamas. Taigi, prezidentas Trumpas geria cinko papildus, mokslas rodo, kad žemi cinko lygiai koreliuojami su rimtesniu SARS-CoV-2 užsikrėtimu ir koreliuojama su daugiau mirčių. Ko dar nežinome yra tai, ar cinkas užkirs kelią daugiau žmonių susirgti, ir ko nežinome yra tai, ar cinkas padės žmonėms atsigauti, kai jie jau serga. To dar negalime pasakyti, nes turime tik koreliacijų tyrimus. Taigi, labai reikia daugiau klinikinių tyrimų, bet atrodo, kad prezidentas ir jam patariantieji yra pakankamai įsitikinę cinko efektyvumu, kad rekomenduoja duoti prezidentui papildomai cinko kaip papildą. Ir jeigu klausote, pone prezidente, norėčiau sužinoti, kokią dozę geriate?

Taigi su tuo – kaip visada ačiū, kad žiūrėjote šį vaizdo įrašą.

 

Tai visas filmo garso takelio tekstas. Išvertė ir lietuviškai įgarsino VšĮ „Versmės“ leidykla.

.

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                      Mums rašykite leidykla@versme.lt