lankymasis šioje svetainėje

 


Atvyko tyrinėtojų ekspedicija

Pamarys, 2003 07 18

Žemaičių Naumiesčio ir Gardamo seniūnijose dirba 15 žmonių mokslinė ekspedicija. Jos dalyviai renka medžiagą straipsniams, kurie papildys spaudai ruošiamą monografiją „Žemaičių Naumiestis“ iš leidinių serijos „Lietuvos valsčiai“.

Praėjusį antradienį Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje ekspedicijos dalyviai susitiko su vietos bendruomene.

Ekspedicijos vadovas, monografijos sudarytojas ir vyriausiasis redaktorius Zigmas Malinauskas pažymėjo, kad tai – jau trečioji ekspedicija. Pernai lankėsi archeologai, šiemet – sakralinio meno specialistai. Ši ekspedicija yra etnografinė.

Z. Malinauskas susirinkusiems parodė paties nufilmuotą juostą apie dviejų ankstesnių ekspedicijų darbą, papasakojo, kuo jos buvo reikšmingos tiriant Žemaičių Naumiesčio apylinkių istorinį palikimą bei ruošiant monografiją. Ekspedicijos vadovas supažindino su archeologų darbo ataskaita, informavo, kad po jų ekspedicijos į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą buvo įtrauktas Žaliakalnis, kur stovėjo pilis, ir šalia jo esantis kapinynas, užimantis dalį buvusios futbolo aikštės. Nustatytos šių objektų apsaugos zonos.

Sakralinio meno ekspedicija tyrė Degučių, Žemaičių Naumiesčio ir Gardamo bažnyčių meno vertybe. Tyrimas dar nėra baigtas.

Z. Malinauskas supažindino su trečiosios ekspedicijos dalyviais. Tai Lietuvos nacionalinio, Rumšiškių liaudies buities ir Šiaulių technikos muziejų, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto moksliniai darbuotojai, kiti įvairių sričių tyrinėtojai.

Vienas iš seniausių etnografinių ekspedicijų dalyvių vilnietis Venantas Mačiekus papasakojo apie „Versmės“ leidyklą, kuri nuo 1994 m. rengia ir leidžia daugiatomę monografijų seriją „Lietuvos valsčiai“. Norima aprašyti miestų ir miestelių, kaimų ir vienkiemių bei jų apylinkių istoriją, tradicinius verslu, dirbinius, liaudies architektūrą, namų interjerą, papročius, tarmes, liaudies išmintį, tautosaką, įžymius žmones, tautines mažumas, bažnyčias, kapines, vietos įstaigas. Ši serija skiriama artėjančiam Lietuvos tūkstantmečiui paminėti, yra šios istorinės sukakties programos leidinys.

Aprašant buvusius valsčius, norima aprašyti visą mūsų valstybę. Lietuvoje būta apie 400 valsčių. Jiems aprašyti prireiks ne vieno dešimtmečio.

V. Mačiekus informavo, jog iki šių metų vidurio „Versmė“ išleido 9 „Lietuvos valsčių“ serijos monografijas. Leidinys „Žemaičių Naumiestis“ turi pasirodyti 2005 m. Jis pateks į antrąjį išleistų monografijų dešimtuką.

Ekspedicijos dalyviai informavo, kas ir kokias etninės kultūros sritis tirs. Ekspedicija tęsis dešimt dienų.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas J. Budreckas, vietos Žemaičių kultūros centro direktorė Andžela Mickutė-Vyšniauskienė ir bendruomenės pirmininkė Sonata Vilčiauskienė papasakojo apie dabartinį Žemaičių Naumiesčio ir seniūnijos gyvenimą.

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt