Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 


LAISVĖS KOVŲ VIDEOTEKA

 

Tremtinių ir politinių kalinių istorijos


Ledo vaikai

Ledo vaikai (Trumpa versija lietuvių/anglų k.)

Juozas Aleksiejūnas. Kalinys KGB kalėjime

Laisvės kryžkelės. KGB kalėjimas ir jo istorija

Gintautas Kazlauskas. Dukart ištremtas į Sibirą

1941-ieji: tremtis vaikų akimis

Lagerių moterys. Adelė Dirsytė

 


LEDO VAIKAI
2011 m.
Autoriai – Inga Berulienė, Justinas Lingys, Algirdas Žvinakevičius, Edgars Engizers.
Trukmė – 60:54.

Dokumentinis filmas atskleidžia totalitarinių režimų aukų istorijoje rečiau nagrinėjamą temą – tremtinių vaikus, jų identiteto sampratą, kviečia permąstyti šį istorijos puslapį platesniame Europos kontekste. Filmas sukurtas bendradarbiaujant kūrėjams iš Lietuvos, Latvijos ir Švedijos. Projektas finansuotas pagal programą „Europa piliečiams“.

 2012 11 06


LEDO VAIKAI (Trumpa versija lietuvių/anglų k.)
2011 m.
Autoriai – Inga Berulienė, Justinas Lingys, Algirdas Žvinakevičius, Edgars Engizers
Trukmė – 28:36

Dokumentinis filmas atskleidžia totalitarinių režimų aukų istorijoje rečiau nagrinėjamą temą – tremtinių vaikus, jų identiteto sampratą, kviečia permąstyti šį istorijos puslapį platesniame Europos kontekste. Filmas sukurtas bendradarbiaujant kūrėjams iš Lietuvos, Latvijos ir Švedijos. Projektas finansuotas pagal programą „Europa piliečiams“.

Lietuvių k.

 

Anglų k.

 

2013 02 27


JUOZAS ALEKSIEJŪNAS. KALINYS KGB KALĖJIME
2011 m.
Autorius – Algis Kuzmickas.
Trukmė – 6:00
Titrai anglų k.

1940 m. birželio 15-ąją, Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, buvusiuose teismo rūmuose įsikūrė NKVD (KGB) valdyba, o pusrūsyje buvo įrengtas kalėjimas. Iki 1991 m. čia buvo kalinami, kankinami ir žudomi okupantams netinkantys Lietuvos gyventojai. Vienas jų –Juozas Aleksiejūnas. Kalinimą išgyvenęs Lietuvos Laisvės kovų dalyvis dalinasi prisiminimais apie metus KGB kalėjime, į kurį pateko 1945 m.

 2012 11 06


LAISVĖS KRYŽKELĖS. KGB KALĖJIMAS IR JO ISTORIJA
2009 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Ričardas Čekutis, Dalius Žygelis (Bernardinai.lt, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras)
Trukmė – 09:10

Būsimasis KGB kalėjimo pastatas Vilniuje, Gedimino pr. bei Aukų g. sankirtoje pastatytas 1899 m. specialiai Rusijos imperijos Vilniaus gubernijos teismams. Teismai veikė iki Pirmojo pasaulinio karo, tiksliau – iki 1915 m., kai Lietuvos teritoriją užėmė vokiečių kariuomenė. Tuomet pastate įsikūrė įvairios vokiečių okupacinės valdžios įstaigos.

1920 m. Vilnių ir Vilniaus kraštą užgrobė Lenkija. Iki pat 1939 m. rudens čia veikė Vilniaus vaivadijos teismai.

1940 m. birželio 15 d. Lietuva buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Lietuvoje prasidėjo masinės represijos – buvo suimami, žudomi, tremiami į atokias Sovietų Sąjungos vietas okupantams įtartini ar neįtinkantys piliečiai. Jiems persekioti ir naikinti buvo kuriamos atitinkamos žinybos, plečiamas kalėjimų ir areštinių tinklas. Beveik nuo pat okupacijos pradžios iki 1991 m. rudens, išskyrus vokiečių okupacijos metus (1941–1944), pastate veikė sovietų represinės institucijos.

 2012 11 28


GINTAUTAS KAZLAUSKAS. DUKART IŠTREMTAS Į SIBIRĄ
2011 m.
Autorius – Algis Kuzmickas.
Trukmė – 08:18
Titrai anglų k.

Laida apie dabartinį Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejaus vadovą Gintautą Kazlauską ir jo atsiminimus. Sovietų okupacijos metais G. Kazlausko šeima buvo ištremta į Sibirą dėl to, kad jo tėvas buvo mokytojas ir nepriklausė komunistų partijai. Po 2-ojo pasaulinio karo dauguma mokytojų ir kitų intelektualų buvo masiškai siunčiami į tremtį, kadangi atrodė pavojingi komunistų vadovybei.
Gintautas Kazlauskas: „Likimas lėmė, kad ir man teko pakliūti į tą vadinamąją akciją. Tuo metu mano jaunesniajai seseriai buvo vieneri, man – šešeri. 1941-ųjų birželio 14-osios naktį buvome areštuoti kartu su mūsų mama. Kartu su kitais buvome ištremti į Altajaus kraštą Sibire“.

 2013 04 16


1941-IEJI: TREMTIS VAIKŲ AKIMIS
2011 m.
Režisierius – Jokūbas Vilius Tūras.
Šaltinis – Bernardinai.lt, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras
Trukmė – 20:34

Birželio 14-oji – diena, žyminti masinių trėmimų į Sibiro kraštą pradžią. Tomis dienomis Lietuva neteko beveik 20 tūkstančių žmonių, tarp jų – penkių tūkstančių vaikų. Apie dramatiškus įvykius šiandien galime sužinoti iš nedaugelio tų, kurie išgyveno ir sugrįžo į savo gimtąjį kraštą.

 2013 04 16


LAGERIŲ MOTERYS. ADELĖ DIRSYTĖ
2012 m.
Autoriai – Juozas Matonis, Vytautas Damaševičius.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Trukmė – 27:57

Šioje dokumentinių filmų ciklo „Lagerių moterys“ dalyje pasakojama apie Adelę Dirsytę. Jos rankraštinės, lageryje sukurtos Sibiro kalinių lietuvaičių maldaknygės, stebuklu išlikusios ir parvežtos, išverstos į daugelį kalbų pasklido po pasaulį ir vadinamos Sibiro maldaknygėmis.

 2013 04 16


 

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                      Mums rašykite leidykla@versme.lt