Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 


LAISVĖS KOVŲ VIDEOTEKA

 

Neginkluota pokario rezistencija


Požemio spaustuvininkas

Šviesos blyksnis tamsoje: Romo Kalantos auka

Amžininkai. Išsiveržę iš SSSR

Pogrindžio spaustuvė: laisvo žodžio jėga

Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos iššūkis melo imperijai

Memorandumas, nuplėšęs melo šydą

Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos kelias į Vakarus

Spaudos kelias. Partizanų spauda

 


POŽEMIO SPAUSTUVININKAS
2011 m.
Autorius – Algis Kuzmickas.
Trukmė – 08:59.
Titrai anglų k.

Istoriko, žurnalisto ir režisieriaus Algio Kuzmicko filmuotame siužete pasakojama apie unikalią disidento Vytauto Andziulio spaustuvę „AB“, sovietmečiu įkurtą pogrindyje. Čia buvo spausdinami svarbūs okupantų draudžiami patriotiniai ir religiniai leidiniai.

 2012 11 06


ŠVIESOS BLYKSNIS TAMSOJE: ROMO KALANTOS AUKA
2012 m.
Autoriai – Andrius Navickas, Gediminas Kajėnas, Kostas Kajėnas (Bernardinai.lt)
Trukmė – 30:36

„1972 metų gegužės 14 dieną apie 12 val Kaune, miesto sode, prie Valstybinio muzikinio teatro, apsipylęs benzinu susidegino Romas Kalanta, Adolfo, gimęs 1953 m. vasario 22 d.“ (citata iš pažymos byloje)

Šis poelgis protestuojant prieš sovietų valdžią Lietuvoje ištisai kartai, o ir daugeliui su Lietuvos okupacija nesusitaikiusių žmonių tapo ženklu, šviesos blyksniu tamsoje.

Šioje laidoje drauge su istorikais, kultūros bei politikos specialistais, anuometinių įvykių dalyviais mėginama ieškoti kalantinių ištakų, pažvelgti į tuometines Kauno realijas, subrandinusias 1972 metų pavasario daigus. Taip pat sovietines represijas, požiūrį į šiuos įvykius bei jų reikšmę prieš keturis dešimtmečius taip netikėtai sudrebinusius ne tik Kauną, Lietuvą bei ir visą tuometinę Sovietų Sąjungą.

 2013 01 16


AMŽININKAI. IŠSIVERŽĘ IŠ SSSR
2007 m.
Autorius – Rimas Bružas.
Trukmė – 52:00

Priklausomybės Sovietų Sąjungai laikais per 50 metų iš Lietuvos į užsienį pabėgo 24 žmonės. Kokie motyvai skatino žmones pasiryžti rizikingam žingsniui? Laidoje naudojama aptariamą laikmetį iliustruojanti archyvinė kronika ir piešiniai.

Filmą galite pažiūrėti čia.

2013 04 16


POGRINDŽIO SPAUSTUVĖ: LAISVO ŽODŽIO JĖGA
2012 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Andrius Navickas, Dalia Survilaitė, Gediminas Kajėnas, Agnė Markauskaitė, Reda Sopranaitė
Trukmė – 20:50

1980 metais Salių kaime disidentai Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius sodybos rūsyje įrengė pogrindinę spaustuvę, kurią pavadino savo pavardžių pirmosiomis raidėmis „ab“. Nors bičiuliai ir bendražygiai spaustuvės įkūrėjams davė daugiausia dvejus–trejus metus iki sovietų saugumas išaiškins jų veiklą, tačiau dėl išmanios konspiracijos ir atsargumo ši pogrindinė spaustuvė veikė iki pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

„ab“ buvo spausdinama istorinė-patriotinė, religinė ir grožinė literatūra – iš viso 23 pavadinimų leidiniai 138 tūkst. egzempliorių tiražu.

 2013 06 03


LIETUVOS KATALIKŲ BAŽNYČIOS KRONIKOS IŠŠŪKIS MELO IMPERIJAI
2012 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Andrius Navickas ir Kostas Kajėnas
Trukmė – 28:24

1972 m. pasirodžiusi ir be pertraukų iki pat 1989 m. pavasario leista Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika buvo viena ryškiausių neginkluotos rezistencijos priemonių sovietmečiu.

Saugumiečiai metė didžiules pajėgas, norėdami nutraukti šio pogrindinio leidinio leidybą, tačiau visos jų pastangos buvo bergdžios. Nepaisant Kronikos talkininkų areštų, o 1983 m. buvo suimtas ir jos redaktorius kun. Sigitas Tamkevičius, nauji numeriai ir toliau buvo rengiami. Kronikos leidėjų ir talkininkų pasiaukojimas ir herojizmas tapo neįkandamų riešutu KGB pajėgoms.

Su skelbta informacija tuometinės Lietuvos gyventojai susipažindavo klausydami „Vatikano radijo“, „Amerikos balso“, „Laisvosios Europos“ ir kitų radijo stočių, kadangi visi LKB kronikos numeriai pasiekė Vakarus.

 2013 06 03


MEMORANDUMAS, NUPLĖŠĘS MELO ŠYDĄ
2012 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Andrius Navickas ir Kostas Kajėnas
Trukmė – 28:14

1972 metų pavasarį po visa pasaulį pasklido žinia apie Jungtinių Tautų organizacijos generaliniam sekretoriui Kurtui Valdhaimui pasiųstą Memorandumą apie tikinčiųjų teisių pažeidimus Lietuvoje, kurį išdrįso pasirašyti net 17 tūkstančių okupuotos valstybės gyventojų. Tai buvo didžiausias akibrokštas ateistinei sovietinei sistemai nuo pokario partizanų numalšinimo laikų.

 2013 06 03


LIETUVOS KATALIKŲ BAŽNYČIOS KRONIKOS KELIAS Į VAKARUS
2012 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Andrius Navickas ir Kostas Kajėnas
Trukmė – 32:35

Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika gyvavo net aštoniolika metų ir viena iš svarbiausių jos gyvybingumo priežasčių buvo bendra talka ir solidarumas. Lietuvoje, Rusijoje, JAV gyvenę žmonės aukojosi ir rizikavo, kovodami už prigimtinę žmogaus teisę laisvai reikšti savo įsitikinimus.

Laidoje pasakojama apie du pagrindinius kelius, kuriais Kronika slapta keliaudavo į Vakarus.

 2013 06 03


SPAUDOS KELIAS. PARTIZANŲ SPAUDA
2013 m.
Šaltinis – Bernardinai.lt
Autoriai – Inga Berulienė, Justinas Lingys
Trukmė – 25:59

XX a. Lietuvos istorijoje itin svarbus rezistencinės kovos laikotarpis, prasidėjęs 1944 m. ir trukęs iki 6-ojo dešimtmečio vidurio. Tuo metu ypač aktualus tapo visuomenės švietimas, nes jos moralinius orientyrus negailestingai naikino sovietinė propaganda. Partizaninė spauda – tai karo laikotarpio spauda. Dauguma leidėjų taip ir liko anoniminiai, jie kaip karo korespondentai darė savo darbus ir dažniausiai žūdavo mūšiuose, bunkeriuose.

Ši apybraiža priklauso TV ciklui „Spaudos kelias”.

 2013 08 13


 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                      Mums rašykite leidykla@versme.lt