lankymasis šioje svetainėje

 

ŠEŠTOJI KNYGŲ KELIO KELIONĖ – Į ŠAKIŲ  KRAŠTĄ

Kelionė į Šakių kraštą vyko 2009 m. gegužės 22 d. (penktadienį).

Lietuvos Tūkstantmečio Knygų Kelio dalyviai 7.15 val. išvyksta iš Vilniaus į šeštąją Knygų Kelio per Lietuvą kelionę į Šakių kraštą. 

     

Lekėčiai 

9.30–10.30 val. Lekėčiai. Bibliobusas lėtai rieda link Kauno ir atvyksta į Lekėčius. Prie Lekėčių kultūros centro Knygų kelio dalyvius pasitinka pradinukai su mokytojomis, bibliotekininkės, Lekėčių seniūnas Valdas Tadas Laukaitis, bendruomenės atstovai. Vyresnės mergaitės groja gitaromis. Svečiai vaikams dalina tušinukus, vėliavėles skirtukus, kitas Knygų kelio dovanas. Lekėčių bibliotekininkė pristato Knygų kelio dalyvius. Knygų kelio vadovas P. Jonušas bibliotekai įteikia dėžę knygų, pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį, ragina švęsti Kovo 9-tąją. Renkami parašai po Peticija dėl Kovo 9-tosios paskelbimo Lietuvos diena. Lekėčių seniūnas: „Šalis pasiekia tam tikrą išsivystymo lygį, kai sukuria raštą. Visas švietimas prasidėjo nuo knygos. Knyga turi išlikti – senas geras draugas“. Kultūrologas kraštietis Albinas Vaičiūnas pasakoja apie Lekėčių senovę, užduoda klausimus susirinkusiems. Kalba prof. Sigitas Marčiukaitis: „Petras Jonušas gali papulti į naują Lietuvos istorijos metraštį... Lietuva prasidėjo ne nuo miestų, Lietuva prasidėjo nuo kaimų... Kaip išlaikyti patriotizmą, tautiškumą?“ Pasirašoma sutartis su seniūnu apie knygos „Lekėčiai“ parengimą ir išleidimą.

  

   

  

  

  

KRIŪKAI 

10.45–11.40 val. Kriūkai. Redaktoriaus Albino Vaičiūno tėviškė. Prie mokyklos sutinka moksleiviai su mokytojomis, bibliotekininkės, seniūnijos, muziejaus darbuotojos. Kultūros namuose vyksta mokinių koncertas. 
Petras Jonušas susirinkusiems pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį, apie pirmąjį Lietuvos užrašymą metraščiuose, ragina švęsti Kovo 9-tąją. Kalba Albinas Vaičiūnas, prof. Sigitas Marčiukaitis.
P. Jonušas pristato bibliotekai dovanojamas knygas, perskaito dovanotojų sąrašą. Pasirašoma sutartis dėl knygos apie Kriūkus išleidimą su Kriūkų seniūno pavaduotoja. Skelbiama viktorina, klausimai iš istorijos, prizai – knygos. Albinas Vaičiūnas pasakoja apie Stasio Šilingo minėjimą Vilniuje, Seime, įteikia įrėmintą nuotrauką Kriūkų seniūnijai. Vaikai su daina išlydi Knygų kelio dalyvius.

  

  

  

  

Gerdžiūnai 

12.00–12.30 val. Gerdžiūnai. Prie Gerdžiūnų Petro Dumčiaus mokyklos sutinka moksleiviai su žydinčiom alyvų šakelėm rankose. Petras Jonušas susirinkusiems pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį, ragina švęsti Kovo 9-tąją. Moksleiviams įteikiamos simbolinės Knygų kelio dovanėlės – plakatai, tušinukai, vėliavėlės, skirtukai. Vaikai kviečiami giedoti Lietuvos himną. Drąsiausiems dovanojamos kepurėlės su Lietuvos Tūkstantmečio simbolika. Gerdžiūnų mokyklos bibliotekai dovanojama dėžė knygų. Su seniūne pasirašoma sutartis dėl knygos apie Gerdžiūnus išleidimą. Seniūnė dėkoja ir įteikia laišką Tūkstantmečiui nuo Gerdžiūnų švietėjo knygnešio Petro Dumčiaus mokyklos mokinių. Seniūnė pakviečiama į mokslinę konferenciją Vilniuje liepos 3 dieną. Knygų kelio dalyviai apdovanojami krepšeliu baravykų, o vaikai su mokytojomis pakviečiami į bibliobusą.

  

  

  

  

Lukšiai. Zypliai 

13.00–14.00 val. Lukšiai. Zypliai.
Knygų kelio dalyviai priimami garsiajame Zyplių dvare. Pasitinka moksleiviai su mokytojais, seniūnas Vidas Cikana. Petras Jonušas susirinkusiems pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį, apie šv. Brunoną, ragina švęsti Kovo 9-tąją. Lukšių bibliotekai įteikiama dėžė knygų. Vyksta istorijos žinių viktorina, išlošiami prizai. P. Jonušas pristato bibliotekai dovanojamas knygas, perskaito dovanotojų sąrašą. Vaikai raginami mokytis lietuvių kalbos. Albinas Vaičiūnas pasidžiaugia, kad ir Lukšių knyga yra „Versmės“ leidyklos rengiama. Su seniūnu pasirašoma sutartis dėl knygos apie Lukšius išleidimą. Seniūnas pakviečiamas į mokslinę konferenciją Vilniuje liepos 3 dieną. Knygų kelio dalyviai apžiūri Zyplių dvare esančią parodą.

  

  

  

Gelgaudiškis 

Slavikams padovanotos knygos

14.30–15.30 val. Gelgaudiškis. Prie Gelgaudiškio kultūros namų Knygų kelio dalyvius sutinka Gelgaudiškio kapelos muzikantai, Gelgaudiškio, Slavikų seniūnai, Kidulių bendruomenės centro pirmininkė, moksleiviai. Petras Jonušas susirinkusiems pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį, klausia, kada reikia jį švęsti. P. Jonušas pristato bibliotekoms dovanojamas knygas, perskaito dovanotojų sąrašą, pasakoja apie „Lietuvos valsčių“ seriją, siūlo išleisti knygas apie Slavikus, Kidulius, Gelgaudiškį. Pasirašomos sutartys su Gelgaudiškio, Slavikų seniūnais, Kidulių bendruomenės centro pirmininke. Vyksta viktorina vaikams. Gelgaudiškio seniūnas palinki Knygų kelio dalyviams, kad kelias nedulkėtų. Albinas Vaičiūnas, kaip žymiausias Sūduvos kraštietis, pristato monografiją „Gelgaudiškis“, kurią parengė redaktorius sudarytojas Antanas Adrijonas: „Gelgaudiškiečiai laimingi, nes pirmieji iš Šakių krašto turės tokią storą knygą“. Prof. S. Marčiukaitis: „Žmogus turi du gyvenimus: vieną –čia, kitą – įdėtą į knygą“. Profesorius sužavėtas Knygų kelio akcija: „Esame visi palaiminti – švenčiame tūkstantmetį jubiliejų.“ Gelgaudiškio kultūros namų direktorius pristato Gelgaudiškyje leidžiamą laikraštį, kuris eina jau devynerius metu, taip pat naują leidinį – „Tūkstantmečio gelgaudiškiečiai“. Knygų kelio dalyviai vaišinami naminiu sūriu su medumi.

  

  

   

Plokščiai

15.40–16.30 val. Plokščiai. Knygų kelio dalyviai sutinkami Plokščių vidurinėje mokykloje. Albinas Vaičiūnas: „Plokščiai – literatūrinės kalbos meka. Čia gyveno dr. Vincas Kudirka. Petro Kriaučiūno dėka lietuvių kalba išliko.“ Vadovas Petras Jonušas susirinkusiems papasakoja apie Knygų kelią, apie Lietuvą, piliakalnius, Lietuvos dieną. Leidyklos vadovas Petras Jonušas su Plokščių seniūnės pavaduotoja Edita Karaliūte pasirašo sutartį dėl knygos apie Plokščius išleidimą iki 1918 metų. Vyksta istorijos žinių viktorina, lošiami prizai.

  

  

  

Šakiai  

17.00–18.20 val. Šakiai. Prie Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliobusą pasitinka mokiniai, bibliotekos darbuotojai. Pepė Ilgakojinė visus palydi į biblioteka, vyksta teatralizuotas prisistatymas. Vaikai sveikina svečius gitarų muzika. Petras Jonušas pristato Knygų kelio dovaną Šakių, Barzdų ir Griškabūdžio bibliotekoms – po dėžę Knygų kelio knygų. P. Jonušas perskaito dovanotojų sąrašą, pasakoja apie Knygų kelio akciją, šventės didingumą, pasakoja apie Lietuvos Tūkstantmetį: „Knyga – laiko mašina, kuri perkelia informaciją per tūkstantmečius“. Renkami parašai po Peticija dėl Kovo 9-tosios paskelbimą Lietuvos diena. P. Jonušas kviečia Kovo 9-tąją švęsti kasmet, parašant žodį „Lietuva“. P. Jonušas pasakoja, kaip šventė Kovo 9-tąją Vilniuje, kaip leido į orą oro balionus. Albinas Vaičiūnas priminė, kad Šakiai švenčia 410-ąjį jubiliejų, pasakoja Šakių istoriją: Šakiuose gyveno V. Kudirka, šįmet švenčiame V. Kudirkos „Varpo“ jubiliejų; dėkoja Šakių krašto žmonėms, Šakių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjai Augenijai Kasparevičienei. A. Vaičiūnas primena, kad „Lietuvos valsčių“ serijoje rengiamos šešios Šakių krašto knygos. Pasirašomos geros valios sutartys su seniūnais apie knygų išleidimą. Kalba Šakių seniūnas, A. Kasparevičienė, visi dėkoja Knygų kelio dalyviams. Vyksta istorijos žinių viktorina.

  

  

  

Sintautai 

18.30–19.20 val. Sintautai. Sintautuose prie Kultūros centro Knygų kelio dalyvius sutinka Sintautų seniūnas, bibliotekininkės, vaikai. Salėje kalba P. Jonušas, pasakoja apie Knygų kelią, įteikia dėžę knygų. Pirmoji „Versmės“ leidyklos išleista knyga – „Sintautai. Žvirgždaičiai“. Šiuo metu rengiama nauja, papildyta monografija. P. Jonušas pasakoja apie leidyklos darbą, kviečia švęsti Lietuvos Tūkstantmetį, būti šventės signatarais. P. Jonušas kviečia Kovo 9-tąją švęsti kasmet. A. Vaičiūnas prisimena tą ekspediciją Sintautuose, kurioje dalyvavo prof. J. Pikčilingis, viena didžiausių asmenybių. Alabinas Vaičiūnas siūlo Sintautų mokyklą pavadinti prof. Juozo Pikčilingio vardu. Vyksta istorijos žinių viktorina, A. Vaičiūnas užduoda vaikams klausimus. Pasirašoma sutartis su Sintautų seniūnu.

  

  

  

Kudirkos Naumiestis 

Padovanotos knygos

19.45–21.00 val. Kudirkos Naumiestis. Seniūnijoje svečius sutinka kudirkaičiai, pasipuošę kaklaraiščiais. P. Jonušas sveikina susirinkusius su Lietuvos Tūkstantmečiu, kviečia Kovo 9-tąją švęsti kasmet, džiaugiasi Lietuvos himno sostine. P. Jonušas siūlo parengti ir išleisti knygą apie Kudirkos Naumiestį. Seniūno pavaduotoja džiaugiasi, kad Kudirkos Naumiestį aplankė visi prezidentai, pasakoja apie dr. V. Kudirkos muziejų. Leidyklos vadovas Petras Jonušas su seniūno pavaduotoja pasirašo sutartį dėl knygos apie Kudirkos Naumiestį išleidimo iki 1918 metų. Bendruomenės pirmininkui įteikiamas kvietimas į mokslinę konferenciją, skirtą Tūkstantmečiui. Kudirkos Naumiesčio bibliotekininkė knygnešiams įteikia knygelę, kur sudėti vaikų darbeliai. Moksleivė skaito „Laišką mergaitei iš ateities“. P. Jonušas pastebi: „Jei nesimokysim lietuvių kalbos, ateities vaikas laiško neperskaitys. Kad išliktų, ką mes dabar turime, turi ateities kartos mokėti lietuviškai“. A. Vaičiūnas džiaugiasi, kad keliaujame su knyga per Šakių rajoną. Kudirkos žemėje stovi paminklas tautos didvyriui, čia jo kapas. Kudirkos Naumiestis – didžiausias apskrities miestas. Knygų kelio dalyviai pagerbia V. Kudirkos paminklą.

     

  

  

21.00 val. bibliobusas pasuka link Vilniaus. Knygų kelio dalyviai grįžta į Vilnių jau po vidurnakčio.

Nuotraukos Jono Kliučiaus

Šis tekstas interneto svetainėje www.versme.lt skelbiamas nuo 2009 05 27.
Papildyta 2009 06 10.
 

Atgal

Viršun

© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt