lankymasis šioje svetainėje

 


Apie Žygaičių 2012 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

Š. m. liepos 9–15 d. Žygaičiuose vyko pirmoji „Versmės“ leidyklos kompleksinė lokalinių tyrimų ekspedicija. Joje dalyvavo 12 dalyvių: 6 atvyko iš Kauno, Vilniaus, Alytaus, Šiaulių, 6 buvo vietiniai žygaitiečiai.

Ekspedicijos vadovė – „Žygaičių“ monografijos vyriausioji redaktorė ir sudarytoja Zita Jakienė.

Ekspedicijos dalyviai:

1. Skaidrė Urbonienė – Lietuvos istorijos instituto mokslininkė, stažuotoja. Ekspedicijoje tyrimų sritis – kryždirbystės tradicijos.

2. Jurgita Kilikauskienė – Kauno tautinės kultūros centro metodininkė, mokytoja. Ekspedicijoje tyrimų sritis – Žygaičių valsčiaus tautosaka.

3. Agnė Sadauskaitė – Vilniaus universiteto Kultūros istorijos ir antropologijos trečiojo kurso studentė. Ekspedicijoje tyrimo sritis – Žygaičių valsčiaus šventės – atlaidai.

4. Ugnė Steponavičiūtė – Vilniaus universiteto Kultūros istorijos ir antropologijos antrojo kurso studentė. Ekspedicijoje tyrimo sritis – liaudies medicina.

5. Giedrė Nausėdaitė – filologė. Tyrimo sritys – kalba (vietovardžiai, pavardės, pravardės, kraštui būdingesni ir įdomesni žodžiai), tautosaka (dainos, pasakojimai).

6. Regina Bliūdžiuvienė – lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. Tyrimo sritys – kalba (gyventojų pravardės, vietovardžiai), pasakojimai apie vietovardžius, Žygaičių kapinių antkapiniai įrašai.

7. Vladislovas Petrauskas – fitopatologas. Tyrimo sritys – gamta, kraštovaizdis, kaimų žmonių istorijos, prisiminimai.

8. Jonas Nairanauskas – Žygaičių kaimo bendruomenės pirmininkas. Tyrimo sritis – Žygaičių bendruomenės veikla ir jos sklaida.

9. Juozas Kuisys – UAB „Tauragės vandenys“ Energocecho – darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos inžinierius. Tyrimo sritys – prisiminimai apie Būdviečių kaimą, jo apylinkių, Kuisių giminės istorija.

10. Marija Rupeikienė – architektė, humanitarinių mokslų daktarė. Mokslinių tyrimų kryptys – sakralinė architektūra, žydų kultūros paveldas.

11. Antanas Rupeika – architektas, serijos monografijų „Gražiškiai“, „Bartininkai“, „Lankeliškiai“ vyr. redaktorius ir sudarytojas. Ekspedicijoje tyrinėjo Žygaičių valsčiaus sakralinių pastatų ir parapijos trobesių architektūrą.

12. Zita Jakienė – Tauragės rajono viešosios bibliotekos Žygaičių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė, ekspedicijos vadovė. Ekspedicijoje tyrinėjo bibliotekos (įsikūrimas, patalpos, knygų fondai, skaitytojai, švietėjiška veikla) bibliotekininkus ir jų likimus.

Prieš ekspediciją atlikti ekspedicijos vadovo parengiamieji darbai, kurie numatyti „Versmės“ leidyklos „Lietuvos valsčių“ serijos autorių lokalinių tyrimų ekspedicijos į aprašomąsias vietas vadovo atmintinėje:

1. Pasirūpinta ekspedicijos dalyvių buities ir darbo sąlygomis, tai yra dalyvių nakvyne, maitinimu, transportu ekspedicijos metu.

2. „Versmės“ leidykloje parengti lankstinukai (300 vnt.) apie monografiją. Ekspedicijos metu kiekvienam dalyviui duota po 20 lankstinukų, kad lankydamiesi pas žmones galėtų skleisti informaciją apie rengiamą monografiją. Likusieji dalijami gyventojams ir visiems, besidomintiems, mylintiems Žygaičius.

3. Parengtas ekspedicijos dalyviams skirtas vietovės žemėlapis. Jį rengė Lidija Kavaliauskienė – geografė, kartografė, Vilniaus universiteto mokslo darbuotoja.

4. Tauragės rajoniniam laikraščiui „Tauragės žinios“ parašytas informacinis pranešimas apie rengiamą ekspediciją į Žygaičius, prieš ekspedicijos pradžią jis buvo išspausdintas. („Žygaičiai ruošiasi svarbiam kultūriniam įvykiui – rengiama šio krašto monografija“, 2012 m. liepos 5 d.). Straipsnyje rašoma apie rengiamą „Žygaičių“ monografiją, jai skirtą ekspediciją, tikslą, dalyvius, leidiniui išspausdinti būtiną neatlygintiną finansinę paramą.

5. Ekspedicija buvo pristatyta Žygaičių seniūnijos masiniuose renginiuose: Žygaičiuose per Šv. Petro ir Pauliaus atlaidus ir Sartininkų kaimo šventėje „Sartininkams – 450 metų“. Renginiuose kalbėjo Jonas Nairanauskas – Žygaičių kaimo bendruomenės pirmininkas, „Žygaičių“ monografijos išleidimo iniciatyvinės grupės narys.

6. Prieš ekspediciją sudarytas ir išsiųstas „Versmės“ leidyklai numatomas ekspedicijos dalyvių sąrašas.

7. Parengtas ir išsiųstas „Versmės“ leidyklai ekspedicijos dalyviams reikiamų medžiagų ir įrangos sąrašas.

8. Sudarytas ir išsiųstas „Versmės“ leidyklai ekspedicijoje tyrinėjamų vietų, objektų, seniausių gyventojų sąrašas. Seniausių gyventojų sąrašą sudarė Žygaičių seniūno pavaduotoja Rita Narbutienė.

9. Apskaičiuotos ekspedicijos išlaidos ir pateiktos „Versmės“ leidyklai.

10. Liepos 5 d. iš „Versmės“ leidyklos buhalterijos paimta 2 200 Lt, skirtų ekspedicijos išlaidoms apmokėti, dokumentų blankai (autorinių darbų sutartys, suvestinės, žiniaraščiai, kasos išlaidų orderiai ir kt.), ekspedicijos dalyviams reikalinga įranga, reikmenys ir eksploatacinės medžiagos, ekspedicijos dalyvių prisegamosios vardinės kortelės.

1937 m. valsčiaus centru tapo Žygaičiai – nedidelis bažnytkaimis, įsikūręs prie Trumpės ir Ežeruotos upelių. Valsčius užėmė didelę teritoriją. Pagal 1923 m. pirmojo Lietuvos gyventojų surašymo duomenis, Žygaičių valsčiaus gyvenamųjų vietų sąraše yra 42 kaimai. Serijos monografijų žemėlapių sudarytojos kartografės Lidijos Kavaliauskienės parengtame Žygaičių valsčiaus žemėlapyje ekspedicijos dalyviai galėjo pamatyti visą valsčiaus teritoriją, o pirmąją dieną nubrėžti lankytinų vietovių maršrutą. Seniausių gyventojų sąrašas padėjo ekspeditoriams atsirinkti žmones, kuriuos reikėtų aplankyti.

Ekspedicija po buvusį Žygaičių valsčių vyko sklandžiai – aplankyta daug vietų, objektų, bendrauta su įvairaus amžiaus gyventojais.

Mokslininkė Skaistė Urbonienė ekspedicijoje domėjosi Žygaičių valsčiaus kryždirbystės tradicijomis: fiksavo išlikusius senuosius ir naujai pastatytus mažosios architektūros paminklus (kryžius, koplytstulpius, koplytėles), klausinėjo žmonių apie tų paminklų statymo priežastis, meistrus. Paminklai nufotografuoti Žygaičiuose, Draudeniuose, Sartininkuose, Pryšmantuose, Aukštupiuose, Dirvėnuose, Ringinių kaime, Visbaruose, Stokaičiuose, Daprupinėje, Būdviečiuose, Girininkų kaime, Skiržemėje, Putokšliuose, Žygaičių ir Sartininkų, taip pat senuosiose Pryšmantų, Visbarų, Stokaičių, Aukštupių kapinėse.

Kauno tautinės kultūros centro metodininkė mokytoja Jurgita Kilikauskienė ekspedicijoje rinko tautosaką – dainas, ieškojo padavimų, sakmių, smulkiosios tautosakos. Vyko į Sartininkų, Skiržemės kaimus, apklausė gimusiuosius 1926–1945 m. Žygaičių miestelyje, lankė gyventojus, gimusius 1922–1940 m. Žygaičių gyventojos pateikė ir savo užrašų su ne mažai dainų. Sąsiuviniai buvo nufotografuoti. Žygaičių seniūnijos bibliotekoje nukopijuota Žygaičių gimnazijos mokytojų surinkta tautosaka, orų spėjimai. Ekspedicijos dalyvė aplankė Vizbarų, Stokaičių kaimų vyresnio amžiaus gyventojus. Lankytasi ir Būdviečių, Pabūdviečių kaimuose – čia pateikėjai panašaus amžiaus kaip ir kituose minėtuose kaimuose. Į diktofoną įrašyta dainų, pasakojimų, padavimų. Gautas dainų sąsiuvinis, kuriame yra romansai ir kitokios dainos, užrašytos 1957–1961 m.

Agnė Sadauskaitė, Vilniaus universiteto Kultūros istorijos ir antropologijos trečiojo kurso studentė, rinko medžiagą apie kaimo šventes – atlaidus. Ji aplankė tuos gyventojus, kurie gimė ir augo šiame krašte, religingas, giedojusias ir dar dabar giedančias moteris bažnyčios chore, dalyvavusias rengiant atlaidų šventę, šeimas, kurios turėjo galimybę artimiau pabendrauti su kunigais. Toks atrankos metodas pagal tokius kriterijus leido suburti grupelę pateikėjų, kurie pateikė nemažai informacijos apie atlaidus, pasirengimą jiems. Nufotografuotos nuotraukos, kelios gautos iš pateikėjų.

Ugnė Steponavičiūtė, Vilniaus universiteto Kultūros istorijos ir antropologijos antrojo kurso studentė, ekspedicijoje rinko medžiagą „Žygaičių“ monografijos straipsniui apie liaudies mediciną. Šiai tyrimo sričiai pasirinktos senyvo amžiaus moterys – jų klausta apie žoleles, jų paruošimą, naudojimo būdus, paskirtį.

Filologė Giedrė Nausėdaitė domėjosi Kęsčių ir Būdviečių kaimų vietovardžiais, pavardėmis, pravardėmis, kraštui būdingesniais ir įdomesniais žodžiais, tautosaka – dainomis, pasakojimais.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Regina Bliūdžiuvienė domėjosi vietovardžių kilme, pasakojimais apie vietovardžius, žmonių pravardėmis, krašto tarmiškais žodžiais, patarlėmis, frazeologija. Lankėsi Žygaičių, senosiose Pryšmantų, Aukštupių, Skiržemės kaimų kapinaitėse – ieškojo antkapinių įrašų.

Fitopatologas Vladislovas Petrauskas rinko medžiagą „Žygaičių“ monografijos straipsniams apie kraštovaizdį, domėjosi ilgaamžių žmonių biografijomis, tremtiniais, jų pasakojimais apie tremtį.

Jonas Nairanauskas, Žygaičių kaimo bendruomenės pirmininkas, vienas „Žygaičių“ monografijos iniciatorių, vežė ekspedicijos dalyvius pas gyventojus, rūpinosi dalyvių maitinimu, domėjosi buvusio valsčiaus teritorijoje veikiančių bendruomeninių organizacijų veikla ir jų sklaida.

Juozas Kuisys, UAB „Tauragės vandenys“ Energocecho – darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos inžinierius, turi išskirtinių pomėgių. Jis užrašė prisiminimus apie Būdviečių kaimą ir jo apylinkių, Kuisių giminės istoriją.

Žygaičių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Zita Jakienė – ekspedicijos vadovė, monografijos vyr. redaktorė. Ji rinko medžiagą apie biblioteką (įsikūrimas, patalpos, knygų fondai, skaitytojai, švietėjiška veikla), bibliotekininkus ir jų likimus.

Architektė, humanitarinių mokslų daktarė Marija Rupeikienė ir architektas Antanas Rupeika domėjosi ir rinko medžiagą apie Žygaičių valsčiaus sakralinių pastatų ir parapijos trobesių architektūrą.

Aptarę ekspedicijos organizavimą, jos eigą ir išgirdę dalyvių nuomonę, rezultatais esame patenkinti. Nesklandumai buvo tik dėl tokios veiklos organizavimo patirties stokos. Už įvairiapusę pagalbą dėkojame ,,Versmės“ leidyklos kolektyvui, Žygaičių seniūnui Vytautui Juškai ir jo vadovaujamam seniūnijos kolektyvui, Žygaičių gimnazijos direktorei Daivai Gabietaitei ir visiems gimnazijos bendruomenės nariams, bendruomenių ,,Elbenta“, ,,Sartupietis“, ,,Aukštadabrupis“, ,,Žygava“ nariams. Nuoširdžiai dėkojame visiems ekspedicijos dalyviams už kruoštų ir stropų darbą, pakantumą atsiradus nesklandumams ir buitiniams nepatogumams. Dėkojame visiems krašto žmonėms už supratingumą, geranorišką bendravimą su ekspedicijos dalyviais ir dosnų informacijos pateikimą, vaišingumą.

Ekspedicijos vadovė Zita Jakienė

2012 07 25

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt