lankymasis šioje svetainėje

 


Apie Onuškio 2010 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

„Versmės“ leidyklos „Lietuvos valsčių“ serijos monografijos „Onuškis“ autorių ekspedicija į buvusį Onuškio (Trakų r.) valsčių, vyko 2010 m. birželio 7–16 d.

2009-aisiais, švenčiant Lietuvos tūkstantmetį, „Versmės“ leidyklos organizuotos akcijos – Lietuvos tūkstantmečio knygų kelio per Lietuvą – metu, be kitų 100 miestelių, buvo aplankytas ir Onuškis. Jau tada onuškiečiai sužinojo apie rengiamą monografijų seriją „Lietuvos valsčiai“, buvo pasirašyta Ketinimų parengti ir išleisti monografiją apie Onuškio kraštą sutartis. Dar 2009-ųjų metų pabaigoje Onuškio mokykloje buvo organizuotas monografijos „Onuškis“ iniciatyvinės grupės susitikimas su Onuškio bendruomene, kurio metu buvo iškelta idėja rengti monografiją apie Onuškio kraštą, organizuoti vasarą monografijos autorių ekspediciją. Prieš ekspediciją buvo išsiuntinėti informaciniai raštai į Trakų rajono savivaldybę, seniūnijas, Trakų istorinio regioninio parko direkcijai, Trakų istorijos muziejui, Trakų viešajai bibliotekai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, Onuškio bei Dusmenų klebonams. Dalyvauti „Versmės“ ekspedicijose buvo kviečiami visų Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslo bendruomenė, mokslo institutai, muziejai. Vyko susitikimai Trakų rajono savivaldybėje su vicemere Nijole Ramoškiene, LR Seimo nare Dangute Mikutiene, Onuškio, Grendavės seniūnais. Dalyvauti ekspedicijoje taip pat kviečiami Aukštadvario regioninio parko, Lietuvos liaudies buities muziejaus darbuotojai. Prieš ekspediciją pagaminta virš 600 informacinių bukletų, pristatančių būsimą monografiją ir ekspediciją, kurie buvo platinami bažnyčiose, seniūnijose, bibliotekose, per bendruomenes. Apie ekspediciją informavo Trakų rajono laikraščiai „Galvė“ ir „Trakų žemė“, ekspediciją pristatė Lietuvos radijas.

2010 m. birželio 7–16 d. vyko „Versmės“ leidyklos monografijos „Onuškis“ autorių ekspedicija į buvusio Onuškio valsčiaus teritoriją su tikslu surinkti, patikslinti jau turimą medžiagą ir parengti straipsnius būsimai monografijai. Onuškio valsčius apėmė apie pusantro šimto kaimų, dalis jų jau išnykę. Šiuo metų į buvusio valsčiaus teritoriją patenka net trys seniūnijos (Onuškio, Grendavės, Jakėnų) bei keturios parapijos – Onuškio, Dusmenų, Vytautavos bei Žilinų.

Ekspedicijoje dalyvavo mokslininkai, kraštotyrininkai iš Vilniaus universiteto, Vilniaus pedagoginio universiteto, Socialinių tyrimų instituto, Vytauto Didžiojo universiteto, Lietuvos žemės ūkio universiteto, Geologijos ir geografijos instituto, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, Liaudies kultūros centro, „Versmės“ leidyklos, kitų institucijų bei vietos mokytojai, kultūros darbuotojai. Ekspedicijos vadovė – Živilė Driskiuvienė.

Onuškio ekspedicijos dalyviai:

1. Živilė Driskiuvienė, monografijos sudarytoja, kraštotyrininkė; rinko tremtinių ir pokario įvykių liudininkų atsiminimus, nuotraukas, kt. medžiagą;

2. prof. Valentinas Baltrūnas, geologas; tyrinėjo žemės paviršiaus kilmę ir raidą;

3. dr. Bronislovas Karmaza, geologas; tyrinėjo gamtos geopaminklus ir draustinius;

4. dr. Elena Počiulpaitė, etnologė; rinko medžiagą apie kryždirbystę;

5. dr. Anelė Vosyliūtė, sociologė; rinko žmonių gyvenimo istorijas;

6. dr. Valentina Ratkevičienė, sociologė; tyrinėjo ūkininkus ir jų veiklą;

7. dr. Vytautas Navickas, psichologas; tyrinėjo tradicinę moterų sveikatos ir higienos sampratą;

8. Nijolė Marcinkevičienė, etnologė; rinko medžiagą apie kalendorinius papročius;

9. Jonas Laurinavičius, žurnalistas, kraštotyrininkas; rinko medžiagą apie įžymius kraštiečius;

10. Povilas Spurgevičius, menotyrininkas; tyrinėjo bažnytinį meną;

11. Stanislovas Buchaveckas, istorikas; rinko medžiagą apie nacmečio mokyklas;

12. Rita Gaškaitė, etnologė; rinko medžiagą apie kapines;

13. Elena Bacvinkienė, etnologė; rinko medžiagą apie liaudies etiketą;

14. Monika Balikienė, doktorantė; rinko medžiagą apie tikėjimą bloga akimi;

15. Rita Balkutė, etnologė; rinko medžiagą apie liaudies mediciną, gydančius akmenis;

16. Daiva Červokienė, žurnalistė; rinko medžiagą apie duoną kepančias moteris, dailininką mokytoją Vydą Kasperavičių;

17. Rasa Norinkevičiūtė, etnomuzikologė; rinko tradicines dzūkų raudas;

18. Jolanta Stupelytė, mokytoja; rinko medžiagą apie liaudies pamaldumą;

19. Inga Butrimaitė, kultūros istorikė; rinko medžiagą apie tarpukario krautuves;

20. Auksė Noreikaitė, studentė etnologė; rinko medžiagą apie amatus ir amatininkus;

21. Martynas Vingrys, studentas etnologas; rinko medžiagą apie bitininkus ir partizanų dainas;

22. Gražina Balčiūnienė, biologė; rinko medžiagą apie tradicinius sodybų želdinius;

23. Danutė Petrošienė, psichologė; rinko Dusmenų krašto žmonių gyvenimo istorijas;

24. Nijolė Mickevičienė, biochemikė; rinko medžiagą apie Smalių kaimo Voveris;

25. Rima Blikertienė, pedagogė; rinko medžiagą apie Onuškio vidurinės mokyklą;

26. Stasė Masilionienė, mokytoja lituanistė, kraštotyrininkė; rinko medžiagą apie Onuškio vidurinės mokyklos mokytojus;

27. Nijolė Baranauskienė, mokytoja lituanistė; rinko medžiagą apie Atgimimą Onuškyje;

28. Ona Virginavičienė, bibliotekininkė, kraštotyrininkė; rinko medžiagą apie Dusmenų krašto tremtinius, Dusmenų biblioteką, bendruomenę;

29. Liuda Korsanovienė, kultūros namų vedėja, rinko medžiagą apie Onuškio kultūrinį gyvenimą, Onuškio bendruomenę;

30. Nijolė Česnulevičienė, mokytoja, kraštotyrininkė, rinko medžiagą apie Žilinų vidurinę mokyklą ir Žilinų kultūrinį gyvenimą;

31. Marta Vosyliūtė, dailininkė;

32. Klaudijus Driskius, fotografas;

33. dr. Marija Rupeikienė, architektė; rinko medžiagą apie sakralinę architektūrą;

34. Antanas Rupeika, architektas; rinko medžiagą apie sakralinę architektūrą.

Taip pat į ekspedicijos darbą įsijungė Dusmenų bibliotekininkė Dangira Sabaliauskienė, Dusmenų bendruomenės pirmininkė Rima Karsokienė, istorikas Kazys Misius, kraštotyrininkai Venantas ir Rita Mačiekai, kalbininkė Zita Kutraitė. Ekspedicijoje dalyvavo ir jaunieji kraštotyrininkai Gaudrimė ir Norvilas.

Didžioji dauguma ekspedicijos dalyvių gyveno Onuškio mokykloje, kiti – pas žmones Onuškyje, Dusmenyse, Semeliškėse. Dalyviams buvo organizuotas maitinimas Onuškio vidurinės mokyklos valgykloje. Ekspedicijos dalyvius ypatingai globojo Onuškio mokyklos direktorė Rima Blikertienė, nemokamai suteikusi nakvynę, mokyklinį autobusą dalyvių ekskursijai po apylinkes, kitas buitines paslaugas. Onuškio mokyklos mokytojos Stasė Masilionienė, Nijolė Baranauskienė ne tik konsultavo, leido naudotis klasėje esančiu kompiuteriu, skeneriu, bet ir aktyviai įsijungė į ekspedicijos darbą, rinko medžiagą apie savo kraštą. Ekspedicijos dalyviams uoliai talkino Onuškio bendruomenės pirmininkė Liuda Korsanovienė, Dusmenų kraštotyrininkė Ona Virginavičienė, Dusmenų bendruomenės pirmininkė Rima Karsokienė bei Dusmenų bibliotekininkė Dangira Sabaliauskienė. Onuškio bažnyčios klebonas kun. Algimantas Gaidukevičius per Šv. Mišias kvietė parapijiečius padėti ekspedicijos dalyviams, atverti savo duris.

Ekspedicijos dalyviai segėjo ekspedicijos dalyvio korteles, buvo aprūpinti būtinomis kanceliarinėmis priemonėmis, diktofonais, pakrovėjais, elementais, garso kasetėmis. Dalyviai po kaimus buvo vežiojami septyniais automobiliais. Ekspedicijoje dirbo profesionalus fotografas Klaudijus Driskius, taip pat profesionali dailininkė Marta Vosyliūtė, kurie kūrė iliustracijas būsimai monografijai apie Onuškį. Ekspedicijos metu surinktos medžiagos pagrindu bus rašomi straipsniai, kurie pateks į „Lietuvos valsčių“ serijos monografiją „Onuškis“.

Pirmąją ekspedicijos dieną Onuškio mokykloje vyko Onuškio ekspedicijos dalyvių susitikimas su vietos kraštotyrininkais, mokytojais, kultūros darbuotojais. Vakaro metu pristatyta būsima ekspedicija, jos tikslai, dalyviai, aptarti organizaciniai reikalai. Tautosakininkė Rasa Norinkevičiūtė kartu su ekspedicijos dalyviais surengė dzūkiškų dainų vakarą.

Sekmadienį, birželio 13 d., Onuškio mokyklos salėje vyko ekspedicijos dalyvių ir kraštiečių susitikimas. Susitikime pirmiausia buvo paminėta 1941 m. birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena, prisiminti 1941-ų metų Onuškio ir Dusmenų krašto tremtiniai – apie juos pasakojo Dusmenų kraštotyrininkė Ona Virginavičienė. Renginyje ekspedicijos Onuškyje vadovė Ž. Driskiuvienė papasakojo apie „Versmės“ leidyklą, jos rengiamą „Lietuvos valsčių“ monografijų seriją, pradėtą rengti knygą apie Onuškio kraštą, ekspedicijos tikslus, pristatė dalyvius. Buvo prisimintos ir 1988–1989 m. Dusmenyse vykusios Vilniaus universiteto kraštotyrininkų žiemos ekspedicijos, kurių metu surinkta medžiaga taip pat pateks į rengiamą monografiją „Onuškis“. Taip pat ekspedicijos vadovė dėkojo mokyklos direktorei Rimai Blikertienei už nemokamą ekspedicijos dalyvių apgyvendinimą ir visapusišką pagalbą. Renginyje kalbėjo Onuškio mokyklos direktorė Rima Blikertienė, Onuškio seniūnas Juozas Okunevičius, žymus kraštotyrininkas, daugelio ekspedicijų vadovas, monografijų sudarytojas, Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatas Venantas Mačiekus, monografijos sudarytojas kraštotyrininkas, žurnalistas Jonas Laurinavičius, monografijos Istorijos skyriaus redaktorius Kazys Misius. Ekspedicijos dalyviai – geologas prof. Valentinas Baltrūnas, etnologė Alė Počiulpaitė, menotyrininkas Povilas Spurgevičius pasidalino ekspedicijoje renkama medžiaga, atrastomis įdomybėmis. Dalyviams dzūkiškas dainas dainavo Dusmenų etnografinis ansamblis, vadovaujamas Rimos Karsokienės. Po renginio ekspedicijos vadovė visus pakvietė pabendrauti prie puodelio kavos, kartu padainuoti.

Vėliau ekspedicijos dalyviai geltonuoju mokykliniu autobusiuku išvyko į ekskursiją po apylinkes. Ekskursiją vedė Onuškio lietuvių kalbos mokytoja kraštotyrininkė Stasė Masilionienė, apie Žilinų kraštą pasakojo mokytoja Nijolė Česnulevičienė, apie Dusmenų apylinkes – kraštotyrininkė Ona Virginavičienė, prisiminimais dalinosi kraštietis Jonas Laurinavičius. Ekspedicija prasidėjo nuo Onuškio miestelio aikštės, vieno iš nedaugelio išlikusio urbanistikos paminklų Lietuvoje, S. Masilionienė pasakojo Onuškio bažnyčios istoriją, ant šventoriaus palaidotą signatarą Donatą Malinauską, klebonavusius kunigus, trumpai papasakojo apie svarbesnius miestelio pastatus, jų istoriją. Ekskursijos dalyviai aplankė partizanų kapus, apžiūrėjo Žilinų bažnyčią, Daugeliškių dvarą, aplankė partizanų vado Vaclovo Voverio-Žaibo gimtąjį Bakaloriškių kaimą, kur susitiko su sudeginto kaimo liudininku Albinu Staniulioniu. Toliau kelias vedė į Dusmenis, kur aplankyti Kipro Petrausko tėvų namai, kapai, apžiūrėta Dusmenų bažnyčia. Ekspedicijos dalyviai šalia Vilkokšnio ežero užlipo ant Žuklijų piliakalnio pasigrožėti Aukštadvario regioninio parko apylinkėmis. Ekskursijos dalyvius priėmė Dalgedų kaimo turizmo sodybos prie Vilkokšnio ežero savininkė Aldutė Dalgedienė, vaišinusi dzūkiškai patiekalais.

Ekspediciją finansiškai parėmė „Versmės“ leidykla (vadovas Petras Jonušas), Kultūros rėmimo fondas. Apie būsimą monografiją ir ekspediciją Onuškio krašte informavo monografijos informaciniai rėmėjai – Trakų krašto laikraščiai „Galvė“ (redaktorė p. Gražina Noreikienė) bei „Trakų žemė“ (vyr. redaktorius p. Juozas Vercinkevičius). Tai, kad ekspedicija Onuškyje vyktų, daug pastangų įdėjo ekspedicijos globėja LR Seimo narė ir Trakų krašto atstovė p. Dangutė Mikutienė bei Trakų rajono vicemerė p. Nijolė Romaškienė.

Kadangi dar liko daug nesurinktos medžiagos, atskiri monografijos autoriai rinks medžiagą Onuškio krašte savarankiškai, o 2011 metų vasarą planuojama surengti pakartotiną ekspediciją. Onuškio kraštu susidomėjo ir archeologai, ketinantys kitais metais rengti šiame mažai tyrinėtame krašte ir archeologinę ekspediciją.

Ekspedicijos vadovė Živilė Driskiuvienė

2010 08 27 

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt