Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo jos įkūrimo 2001 11 07

 


Apie Kaltanėnų, Labanoro, Reškutėnų 2011 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

Monografijos „Kaltanėnai. Labanoras. Reškutėnai“ autorių ir jų talkininkų mokslinė kompleksinė lokalinių tyrimų ekspedicija vyko 2011 m. birželio 13–19 dienomis. Ekspedicijos dalyviai gyveno buvusioje Kaltanėnų pagrindinėje mokykloje. Joje dabar įsikūręs Ugdymo ir turizmo centras, kuriame rengiamos įvairios vaikų ir jaunimo stovyklos. Mums buvo suteiktas erdvus darbo kambarys. Čia galėjome naudotis interneto ryšiu, asmenine autorių kompiuterine, audio ir video įranga. Ekspedicijos dalyviai buvo maitinami stovyklos valgykloje, pagal sutartį turėjome galimybę naudotis geltonojo mokyklinio autobusiuko paslaugomis, ypač pravertė Ugdymo ir turizmo centro dviračiai. Ekspedicijoje dirbo penkiolika būsimų straipsnių autorių, jiems talkino savanoriai – penkios Vilniaus Gabijos gimnazijos moksleivės, kurioms vadovavo istorijos mokytojas Raimundas Trinkūnas, ir penkios Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos moksleivės iš Kaltanėnų. Joms vadovavo direktoriaus pavaduotoja Jūratė Guigienė.

Ekspedicijos dalyviai rinko medžiagą monografijos istorijos ir etnologijos skyriams, vykdė lauko tyrimus t. y. ieškojo ir pagal parengtus klausimynus bendravo su vietiniais gyventojais – pateikėjais įvairiomis temomis. Lauko tyrimuose apklausti apie šimtas Kaltanėnų, Labanoro, Reškutėnų, Kuklių, Šakališkės, Ožkinių, Kūrinių, Žvirbliškės, Kretuonų, Vaičiukiškės, Juodyno, Rėkučių ir kitų vietovių gyventojų. Darbą labai palengvino Povilo Šimkavičiaus mobilusis skeneris. Surinkta vertinga medžiaga, kuri bus reikalinga istorikams (gyvenviečių, mokyklų, bažnyčių istorija, gyvenimas lenkų, sovietų ir nacių okupacijos metais, tremtis ir emigracija, žinios apie įžymias krašto asmenybes) ir etnologams (tradicinė medicina ir sanitarija, architektūra, amatai, tradicinės šventės, papročiai ir apeigos, kulinarija, bendruomeninė teisė bei kt.).

Svarbi ekspedicijos veikla buvo vietos kraštotyrininkų parengtų bylų, saugomų Reškutėnų mokyklos muziejuje, Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre ir Labanoro regioninio parko direkcijoje įskaitmeninimas. Vien Reškutėnų muziejaus archyvui nuskenuoti ir taip įskaitmeninti buvo skirtos dvi ekspedicijos dienos. Ekspedicijos metu surinkta medžiaga, ją sutvarkius pagal akademinius reikalavimus bei pateikus į mokslo archyvus, galės naudotis ne tik ekspedicijos dalyviai ar kiti autoriai, pasiryžę rašyti mūsų monografijai, bet ir plačioji akademinė bendruomenė, tyrinėjanti įvairius Rytų Lietuvos kultūros ir istorijos aspektus.

Ekspedicijos dalyviai ir jų veikla

1. Stanislovas Buchaveckas – monografijos istorijos skyriaus redaktorius, daugiausia bendravo su vyresniais žmonėmis, rinko medžiagą apie prieškario ir karo meto istorinius įvykius Kaltanėnų apylinkėse.
2. Povilas Šimkavičius – istorijos skyriaus autorius. Numatoma jo rengiamas straipsnis apie Pašaminės pradinę mokyklą, apie Švenčionių „Ryto“ draugijos Pašaminės skyriaus veiklą, apie Pašaminės Kultūros draugijos skyrių lenkų okupacijos metais.
3. Rolandas Petkevičius – monografijos etninės kultūros skyriaus redaktorius, tradicinei krašto medicinai skirtos sekcijos koordinatorius ir autorius.
4. Ugnė Gudelytė – tradicinės medicinos sekcijos autorė.
5. Vytautas Navickas. Rašo straipsnį apie tradicinę kūdikių priežiūrą ir moterų sveikatos sampratą.
6. Edvardas Balika rengia straipsnį apie blogas akis, nužiūrėjimus.
7. Marius Urbančik – tradicinei krašto architektūrai ir amatams (materialiai kultūrai) skirtos sekcijos koordinatorius ir autorius. Numato parašyti straipsnį apie Kaltanėnų ir Labanoro apylinkių liaudies architektūrą.
8. Jolanta Zabulytė numato publikaciją apie Kaltanėnų ir Labanoro kryždirbystės paminklus.
9. Elvyra Straševičienė – tradicinės architektūros ir amatų sekcijos autorė. Numatoma publikacija „Senųjų medinių trobesių statybos ir įrangos ypatumai“.
10. Inga Butrimaitė numato publikaciją „Žmogus ir gyvenamoji aplinka“.
11. Raminta Levandraitytė numato publikaciją apie tradicines šventes, kaimo šokius.
12. Raimundas Trinkūnas – istorijos skyriaus autorius. Numato parengti publikaciją apie Kaltanėnų krašto pasipriešinimą sovietinei ir nacistinei okupacijai. Numato publikaciją su Vilniaus Gabijos gimnazijos moksleivėmis Auguste Starkute, Gintare Balkyte, Gabriele Vielavičiūte, Karina Mikulėnaite, Rūta Rinkevičiūte apie Labanoro mokyklą.
13. Jūratė Guigienė kartu su moksleivėmis iš Kaltanėnų Simona Breidokaite, Ugne Bujokaite, Martyna Lapėnaite, Urte Paškevičiūte, Justina Prunskaite numato rašyti apie Kaltanėnų apylinkių kaimų ir šeimų istorijas, dainas, patarles, priežodžius.
14. Stanislovas Balčiūnas, žurnalistas, fotografas numato straipsnį apie Kaltanėnų apylinkių kraštovaizdį, gamtos ir istorijos paminklus.
15. Danutė Grigienė – monografijos „Kaltanėnai. Labanoras. Reškutėnai“ vyr. redaktorė rašo apie Kaltanėnų apylinkės kaimų istorijos ir vietovardžių kartografavimą.

„Versmės“ leidyklos vardu noriu padėkoti visiems ekspedicijos dalyviams ir talkininkams – patyrusiems „Versmės“ ekspedicijų dalyviams – už patarimus ir profesionalumą, jauniesiems – už energiją ir nuoširdų bendrą darbą. Taip pat dėkoju visiems savo kraštiečiams, prisidėjusiems prie mūsų ekspedicijos sėkmės: Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktoriui Kęstučiui Lisauskui, Kaltanėnų ir Labanoro seniūnijų darbuotojams, Švenčionių rajono merui, Kaltanėnų ir Labanoro parapijų kunigams, Reškutėnų muziejaus direktorei Viktorijai Lapėnienei, Labanoro regioninio parko darbuotojams, Kaltanėnų ir Kretuonų kaimų bendruomenių pirmininkams, visiems su ekspedicijos dalyviais bendravusiems žmonėms.

Ekspedicijos vadovė, monografijos „Kaltanėnai. Labanoras. Reškutėnai“ vyriausioji redaktorė Danutė Grigienė.

2011 11 02

Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras

Ugnė Gudelytė su Vaičiukiškės kaimo tradicinės medicinos žinovėmis

Marius Urbančik kalbasi su pateikėja G. Urbonaite (g. 1925)

Ekspedicijos dalyvių laisvalaikis. Ruošiamės plaukti baidarėmis. 2011-06-17

Ekspedicijos dalyviai ir talkininkai iš Kaltanėnų. 2011-06-19

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                          Mums rašykite leidykla@versme.lt