Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 


Monografijos „Sendvaris“ naujienos

 

2014 12 23

Gauta parama

2014 m. gruodžio 23 d. leidyklą pasiekė  Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos 6 000,00 Lt parama rengiamai monografijai „SENDVARIS“. Dėkojame rėmėjams! Apie visą šiai monografijai gautą paramą žr. Rengiamų monografijų skirsnyje, pasirenkamoje eilutėje Sendvaris.  ▲2014 12 30


2014 11 26

Projektas „Sendvaris vakar, šiandien ir rytoj“

Visą 2014 m. vasarą vyko mokslinės ekspedicijos Sendvario apylinkėse. Tai - Baukštininkų bendruomenės teiktas ir Lietuvos Kultūros Tarybos finansuojamas projektas „Sendvaris vakar šiandien ir rytoj“. Kas tai? Kaip žinia, yra rengiama monografija „Sendvaris“ iš serijos Lietuvos valsčiai. Šiai didelės apimties knygai parengti yra reikalingi moksliniai tyrimai, kurių išvados suguls į straipsnius. Todėl neatsitiktinai ir gimė šio projekto idėja.

Klajojome su etnologe dr.Aušra Kavaliauskiene po Sendvario seniūnijos teritoriją, ieškojome senyvo amžiaus žmonių, kurie dar mena praeitį, žmones, gyvenusius šiuose kraštuose, vadinamus šišioniškiais, lyg su žiburiu ieškojome pastarųjų palikuonių. Tyrimai ir klajonės atsipirko su dideliu kaupu. Gavome ne tik vertingų pasakojimų, istorijų, fotografijų, tačiau ir lobyną dovanų, kurios turi ypatingą istoriją ir didžiulę muziejinę vertę. 

Po Sendvarį klajojo ir istorikai-architektai, visą gyvenimą paaukoję Mažosios Lietuvos kaimų tyrimams, entuziastai, Jono Basanavičiaus premijos laureatai - dr.Martynas Purvinas su bendražyge sutuoktine Marija Purviniene. Tyrė Sendvario apylinkių kapinaites, dvarus, senąsias gyvenvietes, kurių jau tik vienas kitas akmenėlis ar plyta likę. 

Orams atvėsus, kai jau visi lauko darbai nudirbti, Jakuose jau tradicija tapo vakaronė „Sueikime į trobą“. Todėl Lapkričio 22 dieną į Jakų mokyklos salę sugužėjo galybė žmonių. O šių metų renginio naujovė tapo projektas „Sendvaris vakar, šiandien ir rytoj”.

Renginį skambiais akordais pradėjo jau legenda tapusi kapela „Martvežiai“. Tuomet tarytumei gulbės į sceną įplaukė vakaro vedančiosios – tai šio projekto autorė Liucija Kyguolytė-Šeputė su dukrele Saule, vilkinčios pagal autentiškus pavyzdžius atkurtomis XX a. pradžios Klaipėdos krašto suknelėmis „kleidėmis“, o žemaitiškąjį, rankdarbiais puoštąjį kostiumą renginyje vilkėjo antroji vedėja – Milda Žemgulytė.

Pilna salė sugužėjo norinčių pasiklausyti dr. Martyno Purvino pranešimo apie Sendvario apylinkėse buvusius dvarus, kurių šiandieną arba nebelikę, arba labai jau jie pamiršti...Žmonės domisi savo praeitimi, domisi vietove, išnykusiais kaimais, nenuostabu, kad po pranešimo ir klausimų lavina pasipylė, į kuriuos su malonumu pranešėjas atsakinėjo. 

Antroji pranešėja dr. Aušra Kavaliauskienė pristatė XIX-XX a.pr. moterų aprangos subtilybes, su graudžia ir tragiška krašto istorija siejo ir moterų aprangos koloritą, populiariai pristatė švenčių ir kasdienybės atributiką. Renginyje klausytojai pasijuto nusikėlę į šiame krašte prabėgusius vaikystės metus – rodant eksponatus, štai vienas garbaus amžiaus žilagalvis paantrino, jog ir jis anuomet tokiomis pat klumpėmis į mokyklą ėjęs... Gyva istorija prabilo: kiek šių kraštų moterys švarkelių turėjusios, kur ir kokius drabužius laikydavusios, kaip juos vadindavusios, kaip duoną minkydavusios, kokius pagrandukus kepdavusios... 

Tikrą, graudžią ir tragišką istoriją apie kelią iš gimtųjų namų Sudmantuose link Vokietijos, per Lenkiją... o paskui ir atgal papasakojo šišioniškis Vilius Perkamas. O liūdesį pakeitė viena įstabiausių akimirkų – autentišką stalo įrankių rinkinį su rankų darbo siuvinėta dėtuve ir senuosius šio krašto moterų drabužius, ypatingai graudžios patirties pasakotojas sutiko eksponuoti muziejuje: „Mums tie daiktai nebe taip aktualūs, tačiau muziejui tai vertybė“- teigė pašnekovas. 

Renginio metu pristatyta fotografijų paroda, kurioje užfiksuotos etnologinės ekspedicijos akimirkos su Sendvario apylinkių senoliais ir pasakotojais prie išlikusių svarbių pastatų, medžių, dvarų. Pasakojimai ir vaizdinė medžiaga tiko senam ir mažam, o kapela „Martvežiai“, vadovaujama Jono Kavaliausko, jungė šias visas kartas bendrame šokio ratelyje. Toks ir buvo projekto tikslas: surinkti autentišką medžiagą, ją susisteminti, perteikti pasakojimus populiariai ir visus sukviesti pabūti kartu. Regis, viskas pavyko su dideliu kaupu ir džiaugsmu.Už tai dėkojame Lietuvos Kultūros tarybai, „Versmės“ leidyklai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejui, kapelos kolektyvui „Martvežiai“, Jakų bendruomenės centrui, Sendvario seniūnijos darbuotojams, Plikių mokyklos direktorei, Plikių parapijos klebonui, visoms Sendvario seniūnijos bendruomenėms ir visiems, kas prisidėjo prie šio projekto įgyvendinimo. 

Liucija Kyguolytė-Šeputė

XIX-XX a. pr. Klaipėdos krašto moters apranga. Pranešėja dr. A. Kavaliauskienė

Kapela Martvežiai

Gimtadienio proga sveikinama viena iš ekspedicijų dalyvių – pateikėja Sofija Markauskienė

Vedančiosios L. Kyguolytė-Šeputė su dukrele Saule

Su daupariške, knygos Dauparai viena iš sudarytojų Regina Kernagiene

Istorinis stalo įrankių rinkinys su dėtuve

2014 11 26


2014 10 16

Gauta parama

2014 m. spalio 16 d. leidyklą pasiekė UAB „Mida LT“  1000 Lt  parama rengiamai monografijai „SENDVARIS“. Nuoširdžiai dėkojame! Apie visą šiai monografijai gautą paramą žr. Rengiamų monografijų skirsnyje, pasirenkamoje eilutėje Sendvaris.  ▲2014 10 20


2014 10 14

Gauta parama

2014 m. spalio 14 d. leidyklą pasiekė Birutės Tamušauskienės  20 Lt ir Antano Simono Tamušausko 20 Lt  parama rengiamai monografijai „SENDVARIS“. Nuoširdžiai dėkojame rėmėjams! Apie visą šiai monografijai gautą paramą žr. Rengiamų monografijų skirsnyje, pasirenkamoje eilutėje Sendvaris.  ▲2014 10 20


2014 10 14

Gauta parama

2014 m. spalio 14 d. leidyklą pasiekė UAB „Vitransa“  200 Lt  parama rengiamai monografijai „SENDVARIS“. Nuoširdžiai dėkojame! Apie visą šiai monografijai gautą paramą žr. Rengiamų monografijų skirsnyje, pasirenkamoje eilutėje Sendvaris.  ▲2014 10 20


2014 10 04

Apie mus rašo

2014 m. spalio 4 d. Klaipėdos rajono laikraštyje "Banga" ir svetainėje www.gargzdai.lt paskelbtas Jolantos Venskutės straipsnis „Sendvario istoriją į dienos šviesą traukia archeologai“ apie monografijos „SENDVARIS“ rengimo darbus.  Straipsnį prašome skaityti čia.  ▲2014 10 21


2014 09 30

Apie mus rašo

2014 m. rugsėjo 30 d. svetainėje www.sendvario-seniunija.lt paskelbtas Loretos Kuprienės straipsnis „Monografijos SENDVARIS kelias“ apie monografijos „SENDVARIS“ rengimo darbus.  Straipsnį prašome skaityti čia.  ▲2014 11 26


2014 09 26

Įdomiame renginyje skleidėsi Sendvario archeologinės paslaptys

2014 m. rugsėjo 26 d. Sendvario seniūnijos Jakų kaimo mokykloje sugužėjo pilna salė norinčių išgirsti iš pirmųjų lūpų apie naujausius archeologinius kasinėjimus Sendvario apylinkėse. 

Archeologas, Vilniaus universiteto jaunesnysis mokslo darbuotojas Linas Tamulynas pristatė svarbiausius buvusio Sendvario valsčiaus teritorijoje tyrinėtus archeologinius objektus, jų tyrimų istoriją nuo XIX a. Plačiau pristatyta Aukštkiemių kapinyno tyrimų istorija, supažindinta su Vokietijos mokslininkų darbu rengiant šio kapinyno mokslinę publikaciją Berlyne. Atkreiptas dėmesys į tai, kad Lietuvos archeologų tyrinėtų Eketės piliakalnio ir Slengių kapinyno tyrimų rezultatai iki šiol nepublikuoti, o rengiama Sendvario valsčiaus monografija yra puiki proga tai padaryti. Tai turėtų būti prioritetinė tyrimų kryptis, tačiau norint pasiekti gerų rezultatų reikalingos nemažos lėšos. Tad būtinas įvairių lėšų šaltinių kooperavimas. Beje, nors ir minimalus, tačiau bendradarbiavimas prasidėjo jau šiemet. Prie Aukškiemių ir Klemiškės kapinynų tyrimų, kuriuos vykdė Vilniaus universitetas, prisidėjo „Versmės“ leidykla, Vietos bendruomenių taryba ir Sendvario seniūnijoje dirbantys verslininkai: UAB Jozita, Mazūriškių kavinė, UAB DARENA. Archeologai visiems dėkingi už visokeriopą pagalbą, nes ekspedicijų biudžetas buvo mažiau nei minimalus.

Archeologas dr. Džiugas Brazaitis pristatė seniausius radinius iš Sendvario apylinkių, t. y. Paupių (Bachmano) dvaro laukuose rastus raginius dirbinius, kuriems daugiau nei 10.000 metų, informaciją apie žinomus akmeninius kirvukus. Archeologas Mindaugas Grikpėdis skaitė pranešimą apie Slengių kapinyno tyrimus, vykdytus 1972 ir 2001 m. Atkreiptas dėmesys į tai, kad Slengių kapinynas – klasikinio pavyzdžio laidojimo objektas, iliustruojantis laidosenos tradicijų kaitą iš inhumacijos į kremaciją, t. y. kaip apie VIII-IX a. buvo pereinama prie mirusiųjų deginimo papročio.

Bendradarbiaujant su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi (direktorius dr. Jonas Genys), buvo pristatyta gausi Sendvario apylinkėse vykdytų archeologinių kasinėjimų medžiaga, parengti stendai (dizainerė – Jolanta Mažeikaitė) su tyrimų eigos ir radinių fotografijomis, žemėlapiais. 

Į renginį atvyko žinoma Lietuvos klimatologė dr. A. Galvonaitė, kuri taip pat yra monografijos „SENDVARIS“ gamtos skyriaus klimato temos autorė, sendvariškiams pristatė naujausius meteorologinius tyrinėjimus, jų išvadas, stebėjimus ir perspektyvas . 

Renginio desertu tapo dr. Martyno Purvino pranešimas apie Sendvario dvarus, žmonių gyvenimus ir įdomybes. Pranešėjas taip pat pristatė savo naujausią monografiją „Mažosios Lietuvos kaimų istorinė raida“, I knyga (2014). 

 ▲2014 10 01


2014 08 12

„Sendvario“ monografijos vasaros darbai, archeologinė ekspedicija ir kiti renginiai

Visa 2014 metų „SENDVARIO“ monografijos (Klaipėdos r.) rengimo vasara nusėta svarbiais įvykiais ir veikla. Su etnologe dr. Aušra Kavaliauskiene bei edukologe lekt. Aleksandra Batuchina jau aplankyta nemažai senolių, kurie pamena krašto praeitį. Gamtos skyriaus autoriai, mokslininkai doc. dr. Algirdas Petraitis, dr. Rita Jankauskienė, lekt. Airina Salytė, dr. Rita Nekrošienė dar kartą atidžiai apžiūrėjo Sendvario apylinkių gamtos kampelius, tyrė gyvūniją, augaliją.

Vietos bendruomenių tarybai skyrus 5000,00 Lt paramą rugsėjo mėnesį vyksiančiai archeologinei ekspedicijai buvusio Sendvario valsčiaus Klemiškės kaime vykdyti (vadovė Dovilė Baltramiejūnaitė), bus surengta paskaita ir radinių paroda „Sendvario archeologinės paslaptys“. Šį renginį kartu su archeologais, kitomis vietos bendruomenėmis bei seniūnija ir jos gyventojais organizuoja „SENDVARIO“ monografijos vyr. redaktorė Liucija Kyguolytė-Šeputė. Renginio metu visuomenei bus pristatoma rengiama „SENDVARIO“ monografija, archeologinių kasinėjimų radinių fotografijos, trumpa paskaita apie archeologijos paminklus Sendvario apylinkėse. Paskaitą apie Sendvario klimatą skaitys žinoma meteorologė dr. Audronė Galvonaitė – ji yra „SENDVARIO“ monografijos gamtos skyriaus klimato temos autorė. Savo naują knygą pristatys dr. Martynas Purvinas – monografijos istorijos skyriaus dvarų, kaimų urbanizacijos temų autorius. Maloniai iš anksto kviečiama į renginį, kuris vyks 2014 m. rugsėjo 26 d.2014 08 12


2014 04 16

Apie mus rašo

2014 m. balandžio 16 d. Klaipėdos rajono laikraštyje "Banga" ir svetainėje www.gargzdai.lt paskelbtas Jolantos Venskutės straipsniai „Sendvarį aprašys „Lietuvos valsčių“ monografijoje“ ir „Tyrinėjo Sendvario gamtos lobyną“.  Straipsnius prašome skaityti čia ir čia.  ▲2014 10 28


2013 10 18

Pradėta rengti monografija„Sendvaris“ 

2013 m. spalio 18 d. leidykloje lankėsi monografijos „Sendvaris“ vyriausioji redaktorė ir sudarytoja p. Liucija Kyguolytė-Šeputė. Buvo aptarti jos pradedamos rengti  „Lietuvos valsčių“  serijos monografijos pradiniai darbai ir galutiniai parengimo spaudai terminai, pasirašyta šios lokalinės monografijos sukūrimo autoriaus darbų sutartis. 2013 11 18



 
Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt